Zo stránok Lekáreň na webe sa stal odborný webzin

Rád by som vám dnes čo-to povedal novej podobe internetových stránok Lekáreň na webe.

Z občasníka sa stal odborný webzin o liekoch, farmácii a lekárenstve a ako inak urobiť tento predel, ako novým dizajnom. Do úplnej spokojnosti mi chýba ešte trochu doplnkovej grafiky. Mám presnú predstavu, ale musím zohnať nejakého šikovného grafika. Ale redizajn by bol málo, prišiel aj nový obsah.

Nová rubrika – Liek na tento deň

Na stránkach Lekárne na webe pribudla rubrika Liek na tento deň, v ktorej každý deň vychádza článok o nejakom prípravku. Mojou snahou je vyberať prípravky s pridanou hodnotou, menej známe prípravky, ale aj preparáty, s ktorými sa aktuálne môžete stretnúť v reklame.

Článok má relatívne pevnú štruktúru. Nájdete v ňom fotografiu balenia, základné farmaceutické informácie, expedičné minimum, ktoré by vám poskytol lekárnik pri osobnej návšteve v kamennej lekárni, príbalový leták s kompletnými informáciami o produkte (tak ako ich dodal výrobca) a odkazy na možnosť zakúpenia v našich partnerských internetových obchodoch na Slovensku a v Čechách. Každý článok umožňuje pridať vaše užívateľské skúsenosti.

Výber prípravkov môžete ovplyvniť aj vy. Ak vás zaujímajú podrobnosti, názory odborníka na akýkoľvek prípravok alebo skupinu prípravkov, pridajte námet na článok.

Edičný plán

Ako správny odborný webzin, máme aj my presne stanovený edičný plán.

Raz do týždňa vychádza celulózový výluh z farmaceutických a lekárnických zdrojov na sieti, ďalej podrobný článok o niektorej indikačnej, či anatomicko-terapeutickej skupine liekov a súhrnný článok, ktorý bude okrem iného sumarizovať odpovede na otázky v komentároch. Takže sa môžete tešiť na minimálne 3 odborné články a 5 článkov o konkrétnych liekoch týždenne. A všetko v zrozumiteľnom jazyku, pretože základným mottnom stránok Lekáreň na webe je: Zrozumiteľná farmácia pre obyčajných ľudí.

Zmeny v ostatných sekciách webu

V rámci aktualizácie informácii o liekoch a doplnkovom sortimente som v katalógu liekov zaktualizoval maximálne ceny a doplatky za lieky platné od 1.1. 2008. Staršie informácie sú zachované, takže si môžete zhodnotiť historický vývoj maximálnych cien. Na katalógu je ešte mnoho práce, ale ciele sú dané, koncepciu a zámer mám premyslenú. Takže ostala len mravenčia práca pri párovaní a kompletovaní externých zdrojov a ladení dizajnu. Taká trochu nevďačná robota, ktorú ale treba urobiť. Verím, že tieto mravčie práce na katalógu liekov a doplnkového sortimentu dotiahnem do konca januára.

Reklama v textoch

Všetky články sú článkami odbornými, teda aj články o jednotlivých produktoch. Výber jednotlivých produktov nie je ovplyvnený požiadavkami firiem. Ak by sa tak stalo, článok bude označený „Materiál dodaný firmou…“ Pokiaľ je potrebné dodať nejakú odbornú informáciu lekárnika, určite sa objaví v texte. Pokiaľ nie je produkt vhodný pre niektorú skupinu pacientov v komentároch budete odo mňa odhovorený od kúpi, prípadne odkázaný na živého lekárnika vo vašej blízkej lekárni, či návštevu svojho praktického lekára. Pretože komplexné vyriešenie často vyžaduje osobný kontakt. Na túto tému vydám čoskoro samostatný článok.

Ešte upozorňujem, že komentáre u ktorých si overím, že pochádzajú z PíáR oddelení firiem budú stiahnuté na moderáciu a zverejnené len s príslušným označením. Mojim cieľom je, aby mali čitatelia istotu, že komentáre obsahujú skúsenosti skutočných ľudí, ktorí si za svojim názorom stoja. Tým sa samozrejme nevylučuje, že sa objavia aj komentáre od firiem, od odborníkov týchto firiem, ktorý chcú doplniť informácie k produktu. No takéto komentáre budú vždy označené (za menom bude názov firmy, ktorú daný komentujúci reprezentuje).

Vo všeobecnosti, akákoľvek reklama na týchto stránkach je a bude striktne označovaná ako Reklama, PíáR text, Materiál dodaný firmou… a podobne. Mojím cieľom je, aby vznikla dôvera medzi vami čitateľmi a mnou lekárnikom-odborníkom. Preto som veľmi rád akejkoľvek vašej pripomienke či komentáru.

Nová články nielen do RSS ale aj e-mailom

Verím, že vám webzin Lekáreň na webe prinesie poučenie v oblasti liekov, farmácie a lekárenstva. Aby vám neunikol žiaden článok, pridajte si nás do svojej RSS čítačky, alebo si prihláste zasielanie upozornenia na nový článok do vašej e-mailovej schránky.

Mgr. Martin Pilnik
lekárnik-optimista