Zaujímavosti z oblasti farmácie

Prinášam krátky prehľad toho, čo sa urodilo na stránkach zahraničných serverov v oblasti farmácie a lekárenstva.

Dnes to bude trochu monotónne z pohľadu zdrojov. Všetky nasledujúce zaujímavosti vyšli na odbornom medicínskom portále www.medscape.com. Jednotlivé správy som sa snažil jednak preložiť z angličtiny a jednak preložiť do zrozumiteľnej reči. Ale dosť bolo úvodu, poďme na to.

Nedávno som ako liek na tento deň vybral prípravok Stérimar nosný sprej, učený k hygiene nosnej dutiny. Na túto tému bola nedávno robená štúdia, ktorá preukázala:

„Children in the saline group showed faster resolution of some nasal symptoms during acute illness and less frequent reappearance of rhinitis subsequently,“ the study authors write. Zdroj: Saline Nasal Wash May Be Helpful for Rhinitis in Children

Deti v skupine, kde bol okrem klasickej liečby podávaný aj soľný roztok vykazovala rýchlejšie vyriešenie niektorých nosných symptómov počas akútneho ochorenia a menšiu frekvenciu obnoveného výskytu nádchy“

Pri štúdiou originálneho článku ma zaujalo, že štúdiu robili v citujem: „Pediatric Otorhinolaryngology Clinic, Teaching Hospital Brno, Prague, in the Czech Republic“. Tak neviem, Brno, alebo Praha ;-).

Cvičiť, cvičiť, cvičiť a dožijete sa na 70% vyššieho veku ako keby ste necvičili. Hovorí jedna z najväčších štúdii, aké bola robená v oblasti vplyvu cvičenia na dĺžku života.

„One of the largest studies ever to link exercise capacity to mortality risk should motivate physicians to pay as much attention to patients’ exercise capacity as they do other major risk factors, researchers say [1]. Their study of older male veterans suggests that the adjusted risk of dying was reduced by 13% for every 1 metabolic equivalent (MET) increase in exercise capacity; men with the greatest exercise capacity reduced their mortality risk by 70%.“ Zdroj: Increased Fitness Associated With 50-70% Reductions in All-Cause Mortality

Teda aby som bol presný, zvýšenie telesnej aktivity je spojené s 50-70% redukciou všetkých príčin úmrtnosti. No neodpustím si trochu sarkazmu: Ak na vás nespadne činka a nerozbije vám lebku 😉. Akokoľvek sa to nám pohodlným zdá nespravodlivé, cvičenie naozaj predlžuje život.

Jedno špecifické upozornenie pre špecifickú skupinu pacientov. Zdá sa, že u pacientov (mužov) po liečbe nádoru prostaty sa v neskoršom čase môžu vyskytnúť prejavy cukrovky.

„In men with prostate cancer, androgen-deprivation therapy (ADT) appears to increase the risk of subsequent diabetes, according to researchers.“ Zdroj: Androgen-Deprivation Therapy Linked to Diabetes

Čo si z tejto informácie zobrať? Nuž, môžu, ale nemusia a je dobre vedieť či sa tak deje alebo nie. Preto je vhodné si dať občas zmerať hladinu cukru. Napríklad vrámci návštevy lekára, ktorú tak či tak väčšina bývalých nádorových pacientov pravidelne absolvuje. Kontrolu hladiny cukru občas ponúkajú aj lekárne pri príležitosti niektorých špeciálnych dní.

Erytropoetín (EPO) určite mnohí poznáme ako nepovolenú látku (doping) vo vytrvalostných športoch. Cyklisti by vedeli rozprávať určite dlhé a fundované návody o tom ako ho užiť a nebyť prichytený. Ukazuje sa, že jeho pozitívny efekt na vytrvalostnú výkonnosť nie je len v oblasti lepšieho zásobenia orgánov kyslíkom, ale ja v systémovom psychickom účinku. Zdá sa, že erytropoetín by mohol byť zaujímavé antidepresívum.

„Our findings provide support to the idea that erythropoietin affects neurocognitive function in ways compatible with an antidepressant action and may be a candidate agent for future treatment strategies for depression,“ lead investigator Kamilla Miskowiak told Reuters Health. Zdroj: Erythropoietin May Have Antidepressant Activity

Toto je pekná ukážka, ako sa pri dlhodobom používaní lieku postupne prichádza na ďalšie a ďalšie vedľajšie účinky. A z niektorých sa stanú účinky nežiadúce (ako to bolo v prípade Vioxxu), z niektorých naopak nový smer liečebného využitia.

Názor na “Zaujímavosti z oblasti farmácie”

Nie je možné pridávať komentáre.