Záhada cenotvorby liekov – prečo sú lieky na recept lacnejšie ako predávané bez receptu

Kdesi-kamsi zaznela otázka: Vie mi niekto vysvetliť hlupu slovenskú cenotvorbu:
Napr. Voltaren rapid 50mg 10tbl. 3,20 EUR , Voltaren rapid 25mg 10tbl. 6,40 EUR.
Tažko sa to vysvetľuje slovakom.
Resp. liek ma na slovensku nižšiu hodnotu ako OTC liek.

Toto by platilo v normálnom kapitalizme bez regulácii:

A: Základná poučka kapitalizmu – cena pre konečného spotrebiteľa je len a len číslo. Nemá žiadnu väzbu na náklady (maximálne nepriamu, odporúča sa aby bola vyššia ako náklady) a už vôbec nemá žiadnu väzdu na veľkosť, farbu, kvalitu obalového materiálu.

B: Predávam tak draho ako sa len dá a tak dlho ako to len pôjde.

Nuž a poďme teraz k tím dvom tovarom – 50mg a 25mg diclofenak.

Schválne som použil pojem tovar a nie liek, lebo sa budeme baviť o cenových aspektoch liekov a teda o „tovarovej“ forme lieku. Veď to poznáte – fotón je aj častica aj vlna a podľa toho, aký jav potrebujete vysvetliť, tak ho vyhlásite buď za časticu -kvantové javy alebo za vlnu – doplerov jav. Podobne ak lieky – ak sa bavíme o cene – je to tovar. Ak sa bavíme o liečení, je to účinná látka+dávka.

Odpoveď na otázku vychádza z právneho rámce na Slovensku:

Lieky uhrádzané zo zdravotného poistenia a predpísané na recept podliehajú povinne nejakej forme regulácie. Opakujem, uhrádzané zo zdravotného poistenia a predpisované na recept – musia byť splnené obe podmienky zároveň.

Všetko ostatné je tovar na voľnom trhu.

O viazanosti na recept rozhoduje aj dávka

Kritériá, či má nejaký liek byť viazaný na recept sú minimálne tri – úzky terapeutický index + riziko otravy, rozpoznateľnosť diagnózy laikom a ešte čosi.  Bolo to dávno, čo ma to ušili na fakulte a nie sú pre tovarovú podstatu lieku zásadné.

Dôležité je to „úzky terapeutický index+riziká otravy“. To znamená, že je veľmi malý rozdiel medzi dávkou účinnou a dávkou smrteľnou.  Keď si sami nastavíte dávkovanie, poľahky sa môžete predávkovať do bezvedomia až k smrti, bez toho, aby vám váš nápad vziať si 2-3 tabletky naraz prišiel ako debilný.

V závislosti na celkovej dávke (množstvo účinnej látky v jednej tablete krát počet tabliet v balení), ktorá sa dostane pacientovi do ruky, sa niektoré lieky dostávajú za hranicu, kedy by ešte mohli byť predmetom voľného predaja bez receptu.

V prípade diclofenaku – účinnej látky v prípravku Voltaren tbl, vyššie dávky spôsobujú významne sa prejavujúce vedľajšie účinky.

To by sme mali jednu podmienku – viazanosť na recept.

Cena solidarity pod kontrolou

Pre objasnenie druhej podmienky – úhrady z poistenia  – si musíme poriadne uvedomiť, o čo v zdravotnom poistení ide.

Zdravotné poistenie je založené na solidárnom princípe  – zdraví platia odvody a chorí čerpajú.  Občania sú si navzájom solidárny – neriešime prečo ako  a na čo a s kým prišiel občan ku chorobe.  Proste z poistenia sa to uhradí.  A zdraví neriešia koľko si niekedy vyčerpajú – proste sme si navzájom solidárny. 

Keďže prostriedky zdravotného poistenia sú v akejsi spoločnej kase, je dôležité, aby sa míňali hospodárne. V prípade liekov sme dlhým pozorovaním a pokusmi za ostatných 200-250 rokov zistili, že štát musí regulovať koncové ceny liekov, aby sa solidárny systém nezrútil.  Preto sú aj na Slovensku lieky, ktoré sú uhrádzané zo solidárneho balíka zdravotného poistenia regulované formou maximálnej ceny. 

Sumarizácia: Aby aj moje deti, inžinier a zememerač pochopili:

Štát reguluje ceny toho, čo sa platí zo solidráneho balíka – teda to, čo za vás zaplatili formou odvodov a daní vaši spoluobčania. A to, čo si platíte z vlastného vrecka, do toho štátne nevstupuje, tak ako štát nereguluje ceny chleba ani ceny áut ani ceny košele, čo máte na sebe.

Úplne jednoducho  – kapitalizmus vole. ☠️

Nepriamo, vďaka neviditeľnej ruke trhu,  tak vzniká logická situácia, kedy si pacient v pohode zakúpi voľne dostupné a cenovo neregulované 7-10 tabliet napríklad liekov na alergiu, ale ak potrebuje taký liek užívať pravidelne celú sezónu, peňaženka ho dotlačí, aby si zašiel k lekárovi pre recept na celú sezónu – 100 tbl balenie.

Analogicky aj v prípade nášho Voltarenu (diclofenaku) – pár tabliet na akútnu bolesť si môžete kúpiť kedykoľvek, no za neregulovanú cenu.  Ak by ste chceli užívať diclofenac dlhodobo, keď už nie mozog, tak peňaženka vás dotlačí, aby ste za lekárom zašli a poradili sa o poriadnej liečbe.

Veru je to tak, darmo budeme rozprávať, že to škodí vašej pečeni a obličkám, že môžete vykrvácať z vredov. Až keď vás začne omínať peňaženka, začnete používať mozog. Je to divné ale je to tak.