Vrahovia baktérií – ako fungujú antibiotiká

„Pani doktorka, zasa to na mňa prišlo, tá chrípka. Vlečie sa to so mnou už dlho.. mohli by ste mi predpísať nejaké antibiotiká?“

Každý z nás ich bral, každý ich pozná. Veteráni medzi liekmi, hrdinovia papierových škatuliek, záchrancovia našich dní. Koľkí z vás ale poznajú ich pravú tvár? Viete s kým máte tú česť? Ich príbeh je veľmi zaujímavý…

Boj proti zlým baktériám zvádzalo ľudstvo od svojho počiatku. Rôzne plesne, bylinky a iné dary prírody používali ľudia na boj proti infekciám. Často bolo najúčinnejšou metódou vypálenie infikovanej rany žeravým predmetom. Objav Penicilínu bol však veľkou revolúciou. Antibakteriálne účinky plesne Penicillium boli už známe, keď Alexander Fleming izoloval Penicilín. Odvtedy pribúdajú stále nové a nové antibiotiká. Čo sú to teda antibiotiká a ako fungujú? Ako vhodný príklad na vysvetlenie sa nám ponúka sám slávny Penicilín.

Penicilín patrí do skupiny β-Lactam Antibiotík. Pôsobí baktericídne, čiže zabíja baktérie. Baktérie, na ktoré účinkuje Penicilín, si potrebujú pre svoj slušný bakteriálny život vytvoriť plášť, ochranu pred okolitým svetom. Ak ho nemajú, nemôžu žiť. Tento tzv. mureínový plášť si „štrikujú“ z rôznych vlákien, ktoré sa nachádzajú poblíž baktérie. Ak baktéria nemá problém, vyrobí si takýto plášť a je schopná vykonávať svoju zlovestnú činnosť. Ak sa však v jej blízkosti objaví Penicilín, stane sa tragédia: Penicilín sa votrie medzi „štrikovacie náradie“ a pokazí celú výrobu. Baktéria nemá dobrý plášť a zomrie. Ak sa nachádza dosť veľa Penicilínu počas dostatočne dlhej doby v okolí baktérií, po istej dobe umrú všetky. A to je našim cieľom pri liečbe antibiotikami.

Vráťme sa k citátu v úvode článku:

„Pani doktorka, zasa to na mňa prišlo, tá chrípka. Vlečie sa to so mnou už dlho.. mohli by ste mi predpísať nejaké antibiotiká?“

Vieme, že chrípkové ochorenia spôsobujú vírusy. Vírusy sú niečo iné ako baktérie. Mohlo by sa zdať, že sú si niečím podobné. Nie je to však tak, vírusy a baktérie si sú vzdialené asi ako ľudia a larvy Babôčky pávookej. Vírusy nie sú regulárne živé organizmy, neskladajú sa z buniek a preto na ne žiadne antibiotikum sveta nemôže účinkovať. Ak trpí teda pacient ochorením, ktoré je vírusového pôvodu, antibiotická liečba nemá zmysel. Stáva sa však, že po vírusoch nastúpia na scénu baktérie a z priesvitných sopľov sa po pár dňoch stanú sople žlté a zelené. Vtedy majú antibiotiká zmysel.

Na Slovensku je situácia tragická, antibiotík sa predpisuje oveľa viac, ako je treba, v tomto sme (konečne v niečom!) nad celoeurópskym priemerom. Môj fiktívny výrok fiktívnej pacientky je často realitou a často je takáto prosba aj vypočutá a pacient dostane antibiotikum aj keby mohol vírusovú infekciu vyležať a vypotiť. Na tomto mieste by ste sa ale mohli spýtať: „Je to zlé? Veď antibiotiká zabíjajú len baktérie, nášmu telu neškodia. Tak by sme ich mohli jesť hlava-nehlava, nie?“ Samozrejme, že nie. Liek, ktorý nemá vedľajšie účinky asi nemá vôbec žiadne účinky, znie obľúbený citát farmakológa. Antibiotiká majú vedľajšie účinky. Jeden príklad: V tele máme aj „dobré“ baktérie, predovšetkým v hrubom čreve. Tam nám pomáhajú s trávením. Antibiotiká, ktoré berieme napríklad pre bolesť hrdla môžu vyzabíjať „dobré“ baktérie a hnačka je na svete! Preto je dôležité konzumovať pri antibiotickej liečbe aj probiotiká, ktoré nám obnovia tieto „dobré“ baktérie. Jogurt alebo acidko nesmie chýbať v jedálničku.

Ďalšou neplechou ktorú môžu baktérie napáchať je ich rezistencia. Rezistencia je ochrana baktérií proti antibiotikám. Bránia sa, nechcú umrieť. Často sa im podarí husársky kúsok – zmutujú, premenia seba a všetky svoje budúce generácie na mutantov, na ktorých antibiotiká nezaberajú. A to je naozaj nebezpečné, lebo potom môže obyčajná infekcia napáchať veľké škody, často aj smrť. A čím viac antibiotík sa predpisuje, tým viac rezistencií vzniká.

V závere sa opäť vrátim k citátu z úvodu. Chrípkové ochorenia treba predovšetkým nedostať a ak ich už máme, tak preležať. Antibiotická liečba vírusových ochorení je nesprávna. Antibiotiká samé sú ale skutočnými pomocníkmi v boji proti baktériám, vo veľa prípadoch znamená ich nasadenie záchranu života.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *