Vedľajšie účinky v príbalovom letáku s porozumením

Snáď najdlhšia kapitola každého príbalového letáku je kapitola venujúca sa vedľajším účinkom.

Jednotlivé vedľajšie účinky sú rozdelené do viacerých skupín podľa závažnosti ich výskytu. A tu prichádza moja rada:

Jeden pacient zo sto – to je jeden na vašej ulici. Jeden z tisícov, to je vaša dedina či mestská štvrť. Jeden z desaťtisícov, to je jeden zo všetkých obyvateľov mestečka.

Naozaj nie ste jediný na svete a každý záchod na vás nemusí spadnúť.

Naozaj sa máte báť, že vás trafí v takom počte potenciálnych cieľov? Navyše je tu ešte výberová skupina. Antikoncepciu nebudú užívať mužský obyvatelia mestečka a lieky na vysoký tlak  až 30 ročný a starší. Takže skúste uvažovať, že by ste boli  ten jeden nie v malom mestečku, ale v okresnom meste. A to by už bola naozaj smola, aby váš organizmus bol práve ten jediný vyvolený.

Takže tých vedľajších účinkov na konci sa už nebojíme. A tých na začiatku, tých, čo sa týkajú jedného zo sto pacientov? Nuž, nie je ruže bez tŕňov. Ale hlavne, lieky boli testované. A platí pravidlo, že sa vždy zvažuje pomer prínosu a rizika. Ak bol liek uvedený do klinickej praxe, teda ak ho môže predpísať váš lekár, je tu istota, že prínosy významne prevyšujú riziká vrámci veľkej testovacej vzorky.

Vedľajšie účinky, ktoré prevážili riziko plynúce z choroby priamo u vás ako jednotlivca sú naozaj dôvodom na poradu s lekárom o zmene terapie. Riziká choroby, ktoré prevažujú vedľajšie účinky sú dôvodom, aby ste to ešte raz zvážili. Vadí vám skôr to, že umriete, alebo že vám narastie bujná hriva?

Schválne hovorím o vedľajších účinkoch, pretože rozhodnúť čo je nežiadúce je veľmi ťažké. Ak máte lysinu ako mních a začnú vám po lieku na vysoký tlak rásť vlasy, asi to nebudete považovať za nežiadúce. Pre modelku je výrazné ochlpenie pod nosom rozhodne nežiadúce.