Prevencia – silné opatrenia, po ktorých sa nič nestane

Predstavte si, že výsledkom, hmatateľným výsledkom vašej práce má byť čistá nula. Nič. Prázdno. Tak takto pracujú hygienici a všetci, ktorí im pomáhajú. Musia vyvinúť vysokú aktivitu, aby dosiahli nič. A presne tomu sa hovorí prevencia.

Na covid-19 dnes nie je liek. Aj to málo antivirotík, ktoré vstupovali do arény, postupne z boja vypadáva porazených. Musíme byť objektívny, už v momente vstupu boli tak na 60-70% úspechu vo svojich domovských chorobách. Očakávania a túžby predčia objektívnu skutočnosť. Takže jediné, čo nám ostáva do vakcíny, je prevencia.

Keď má byť výsledkom nič, veľmi ťažko sa hľadá kompromis medzi spôsobom života a opatreniami. Z podstaty fungovania vzdušnej vírusovej  choroby nemôžete začať s troškou a postupne  sprísňovať a zväčšovať tlak opatrení. Medzičanom by ste mali toľko nakazených, že už by nebolo pre koho robiť prevenciu.

Sme zvyknutí, že prevencia rakoviny, prevencia kardiovaskulárnych ochorení sa robí práve smerom od malých k väčším opatreniam. Sme zvyknutý, že v prípade NElietajúcich infekcii vieme prísne ohraničiť miesta výskytu a máme kopu času.

Všetky naše doterajšie skúsenosti s prevenciou NElietajúcich chorôb sa dnes nedajú aplikovať.

Nový koronavírus lieta vzduchom!

Tak ako more nie je hranica, ale cesta, rovnako vzduch nie je hranica, vzduch nie je bariéra medzi ľuďmi, ale cesta. Vzduch je pre patogény luxusná diaľnica bez obmedzení rýchlosti.

Preto v prevencii lietajúcich chorôb musia hygienici  pracovať proti trom zásadným prekážkam:

  1. ľudia sú zvyknutí na niečo úplne iné
  2. prevencia musí postupovať od silných k slabším a citlivo hľadať mieru
  3. aj tak to lieta vzduchom

Predstavte si, že máte 3 šialené prekážky a výsledkom musí byť nula. Výsledkom musí byť, že sa nič nestane, nikto neochorie, nikto nepocíti na vlastnej koži, čo to je utrpenie z choroby.

Pri takto rozdaných kartách je samozrejmé, že mnohí budú hovoriť, že všetky opatrenia boli úplne zbytočné.  Veď sa nič nestalo.  Mnohí budú hovoriť, že sa pokojne mohli aplikovať oveľa miernejšie opatrenia. A mnohí z tých mnohých dokonca budú mať aj pravdu.

Áno, pokojne to mohlo byť tak, že by boli bývali boli stačili aj miernejšie opatrenia.

V prevencii však nemáte luxus laboratórnych podmienok a možností A/B testovania. Nemôžete si vybrať time-out a na dvoch paralelných skupinách ľudí niekde v pokoji Dachau otestovať dve rôzne stratégie, potom rok vyhodnocovať nazbierané dáta a po dvoch rokoch uzavrieť výskum s tým, že stratégia B je efektívnejšia.

V prevencii môžete použiť len historické vedomosti a skúsenosti z chýb predkov. Moderná infektológia má tak 30-40 rokov. Všimnite si, že posledná lietajúca celosvetová infekcia tu bola pred viac ako 100 rokmi.  Čo bolo 50 rokov pred antibiotikovou érou, ktorá totálen zmenila dáta. A ďalšia niekedy v čase 30 ročnej vojny v prvej polovici 17. storočia. To sú fakt použiteľné skúsenosti – leda tak pre fantazákov a scifistov.

Možno aj máte supr-čupr matematické modelovacie nástroje na superpočítačoch. Možno aj máte supr-čupr inteligentných a bystrých ľudí v tíme. Ale nemáte žiadne dobré vstupné dáta. Ani tie počítače ani tí ľudia nemajú nič poriadne, s čím by mohli pracovať.

Suma sumárum – nemáte dáta, nemáte občanov so skúsenosťou, nemáte milosrdný smer od slabých opatrení k silnejší, lieta to vzduchom a musíte dosiahnuť hmatateľné nič. Tak presne tomu sa hovorí poslanie k posraniu. Tak presne tomu sa hovorí prevencia.

Aj ja som vždy po boji generál. Aj vy, že?