Po 3 mesiacoch výskumov chcete mať istotu 5 ročnej imunity na koronavírus?

Počítajte so mnou. Prvé prípady, ktoré dnes môžeme zaradiť do sledovania boli tak vo februári-marci 2020. To je k dnešnému dňu 3-4 mesiace. Odpočítajme 1 mesiac na vyhodnocovanie tej štúdie a sme pri 2-3 mesiacoch.

Imunitný systém je šialene komplikovaný. Na to, aby sme dokázali vyvinúť vakcínu s dlhodobou odpoveďou, alebo aby sme dokázali s istotou povedať, že na základe aktuálneho stupňa poznania nevieme vyvinúť vakcínu s dlhšou imunitnou odozvou ako 3-6 mesiacov, na to potrebujeme čas na výskum.

„Even if you’re left with no detectable circulating antibodies, that doesn’t necessarily mean you have no protective immunity because you likely have memory immune cells (B and T cells) that can rapidly kick into action to start up a new immune response if you re-encounter the virus. So you might well get a milder infection,“ Dr. Mala Maini, professor of viral immunology and consultant physician at the University College London in the United Kingdom, said in a statement also distributed by the Science Media Centre on Monday.

B cells produce antibodies to neutralize infectious microbes, like a virus, and T cells attack the infection directly and help control the immune response. When a person has been infected before, those cells might remember the infection and amp up the immune response, leading to a re-infection possibly being less severe than otherwise.

Zdroj: Covid-19 immunity from antibodies may last only months, UK study suggests

Uvidíme. Reálne sa to dá zistiť tak o 5 rokov.

Všetci by chceli najlepšie zajtra pečený chlieb už včera. Občas je však chyba nie v dodávateľovi, ale v nereálnych očakávaniach. Sme svedkami šialeného tlaku svetovej populácie na dodávanie rýchlych a hlavne tých správnych odpovedí. Samozrejme, správnych v zmysle, takých, aké si prajeme.

Veda funguje na základe vedeckej metódy. Jej základnými prvkami sú pozorovanie a pokus. Vedci naozaj nemôžu za to, ako sa tá sviňa, pozorovaný objekt, správa.

Naopak, v neochote pozorovaného objektu dodávať vysnívané výsledky je veľký kus spravodlivosti, ktorú mi prírodovedci tak milujeme. Nech robíte čokoľvek, vždy dostanete spravodlivý výsledok. Keď budeme robiť vedu zle, dostaneme spravodlivú odplatu a trest v podobe slepej uličky.

Odpoveď na to, ako dlhodobá je imunitná odpoveď na vakcínu, ktorú ešte ani nemáme je, že nevieme. Vďaka tomuto výskumu tamtých vedcov vieme, že imunitná odpoveď na tejto úrovni chemických protilátok asi nie je veľká.

Asi – musí prebehnúť niekoľko paralelných overovaní na ďalších skupinách ľudí, aby sme sa uistili, že metóda je dobrá, že metóda je reprodukovateľná a že poskytuje rovnaké výsledky.

Na tejto – Skúmala sa výhradne imunitná odpoveď vo forme tvorby protilátok.

Tomuto – Neskúmala sa skutočná imunitná odpoveď na novú druhú infekciu na tom istom človeku, nebola vytvorená vzorka, ktorá by bola vystavená opakovanej infekcii a predmetom tohoto pokusu nebola vakcinovaná vzorka pokusných osôb.

Každý výskum dáva odpovede len na to, na čo sa pýtali vedci v zadaní výskumu. A to si ešte musíme byť istí, že použitá metóda dokáže odpovedať práve na zadanie výskumu. Pamätáte na objav penicilínu? Fleming skúmal úplne niečo iné, bordel na laboratórnom stole nebol ani v zadaní, ani to nebola jeho metóda výskumu. Ale nobelovku dostal, viťúz jeden.

Priatelia, keď chcete vedieť, čo sa stane o 5 rokov, musíte si 5 rokov počkať. Zajtra pečených chlieb vám dnes žiadna veda nedodá. Leda paveda.