Nežiadúce účinky nevznikajú len z toho čo vidíte

Príčiny jedného nežiadúceho účinku môžu byť aj neviditeľné. Dokonca môže jeden nežiadúci účinok vznikať aj viacerými cestami. Ak jednu vyriešite, neznamená to potom, že sa zbavíte nežiadúcich účinkov úplne.

Niečo mi hovorilo, že so škodlivosťou kyseliny acetylsalicylovej,  v liekoch ako Aspirín tablety či Acylpyrín tablety, ma na škole učili niečo komplikované. Tak som nahliadol do svojej rodnej učebnice farmakológie. A bolo to stále tam.

Aj keď podávali kyselinu acetylsalicylovú   zvieratám parenterálne (teda do žily) rozvinuli sa u nich nežiadúce účinky v gastro-intestinálnom trakte (skrátene GIT, teda v žalúdku a tenkom čreve).  A tak to vedci skúmali a zistili, že v hre sú takzvané prostaglandíny. Tie majú na starosti vytváranie ochrannej vrstvy na vnútornej strane zažívacieho traktu. Teda okrem iného. Nie že by ju, tú ochrannú vrstvu, tvorili, to nie. Ale aktívne zasahujú do chemických reakcií, ktorých výsledkom je práve tvorba tej ochrannej vrstvy.

Takže kyselina acetylsalicylová ani nemusí ísť okolo žalúdka a čreva a zasiahne do tvorby ochrannej vrstvy. Ako píšem v nadpise, nežiadúce účinky nevznikajú len z toho, čo priamo vidíte a čoho sa lieky priamo dotýkajú.

Poučenie? Nuž, je pekné, že sa firmy snažia vyriešiť problém dotyku tabletky kyseliny acetylsalicylovej s vnútrom žalúdka pri jej ceste cez GIT. Ale stále je to kyselina acetylsalicylová so svojim zásahom do existencie prostaglandínov.

Ja nič, ja len že som videl nejakú reklamu. A často počujem svojich pacientov, že chcú ten šetrnejší Acylpyrín. Že chcú ten bezpečný originálny Aspirín z Nemecka.  Je to ako s tými zápalkami v slávnej scéne z Pelíškov. Či americké alebo sovietske, vždy sú to zápalky.