Mýty a legendy o lekárenstve a farmácii

Len tak námatkovo vyberiem čo som započul v jednej diskusii.

Ostatně – pleš si můžu nechat „léčit“ anonymně, ale na předpisech pro antidepresiva, antischizofrenika a speciální antibiotika pro venerologické choroby stejně bude moje jméno, rodné číslo a nejspíš i adresa (málokdy předpisy studuju tak podrobně abych si pamatoval co všechno tam je).

Rodné číslo nemusíte vôbec uviesť na recepte. Za lieky na recepte bez rodného čísla ale lekáreň nedostane zaplatené, preto lekárnik bude vyžadovať plnú platbu od pacienta. Ak uvediete rodné číslo, zatiahne to poisťovňa do výšky úhrady. Výšku uhrady stanovuje poisťovňa(ČR)/štát(SR). Ak by tam nebolo rodné číslo, muselo by tam byť iný jednoznačný identifikátor. Takže z toho nejde vycúvať. V Československu bolo takým identifikátorom rodné číslo a tradícia pokračuje do dnes.

Načo je dobrá adresa na recepte? Jeden dôvod za všetky: Lekárnik je tiež len človek, nesmie sa pomýliť, ale stáva sa to. Opakujem: nesmie sa pomýliť a ani sa nemýli. Ale keď sa to stane, najlepším priateľom lekárnika je práve tá adresa, telefónny zoznam a policajti. Už mnohokrát sa to osvedčilo.

A žiadne špeciálne venerologické antibiotiká neexistujú. Kvapavku (gonorrhoea) spôsobuje gramnegativny diplokok Neisseria gonorroeae a liekom voľby je stále Penicilín. Tak ako aj na angínu, ktorú spôsobujú Streptokoky, Pneumokoky, Stafylokoky… Guľky ako guľky (myslím tích pôvodcov čiže koky). Samozrejme ak sa pritrafí rezistencia, tak sa použijú iné antibiotiká. Zasa len klasické, bežné.

Názor na “Mýty a legendy o lekárenstve a farmácii”

  1. Spätné upozornenie: vybrali.sme.sk

Nie je možné pridávať komentáre.