Lieky proti bolesti – ako fungujú analgetiká

Pozná ich každý jeden z nás. Naša pomoc, častokrát naša záchrana. Acylpyrín, Ibuprofen, Paralen sa stali našimi spoločníkmi životom. Bolesť hlavy? Menštruačné bolesti? Všetko vyrieši malá zázračná tabletka. Zaujímalo vás ale niekedy ako vlastne funguje? Čo sa skrýva v našom malom pomocníkovi? A môže nám i uškodiť?

Najprv si musíme povedať niečo k bolesti, až potom môžeme rozmýšľať, ako ju zastaviť. Bolesť je veľmi komplikovaný a komplexný úkaz, vieme, že rovnaký podnet (napr. rana kladivom po prste) vyvolá veľmi odlišné reakcie u rozličných ľudí. Rozdiely sú medzi pohlaviami, medzi rôznymi vekovými skupinami, rôznymi kultúrami. Niečo má ale každá bolesť spoločné. Okrem priameho nervového vzruchu sprostredkovaného noziceptormi (malé detektory bolesti rozostavené po celom ľudskom tele) hrajú dôležitú úlohu chemické látky, mediátory bolesti. Sú to predovšetkým prostaglandíny, leukotriény a thromboxány. Majú za úlohu oznamovať bolesť a podporovať zápalovú reakciu (čiže poplach pre imunitu). Taktiež hrajú úlohu pri vzniku horúčky a iných prejavoch choroby. Kde sa ale berú? Vyrába ich enzým Cyklooxygenáza. Tá sa „zapne“ keď treba, a produkuje prostaglandíny a iné mediátory bolesti. Tie môžu potom vykonávať svoje úlohy.

Keď teda vieme ako bolesť funguje, môžme ju skúsiť zastaviť. Prerušiť nervový vzruch vedúci bolesť do mozgu je moc brutálne, nepraktické a hlavne nenávratné. Prečo radšej neskúsiť zablokovať Cyklooxygenázu? Ak by totiž táto nepracovala, nervy by pracovali normálne, len akútna bolesť by bola stlmená, chronická bolesť možno úplne potlačená.

A presne tak aj fungujú lieky proti bolesti (resp. tie najpoužívanejšie a najpredávanejšie z nich). Acylpyrín, Ibuprofen, Paralen blokujú Cyklooxygenázu a tým potláčajú produkciu mediátorov bolesti.Cyklooxygenáza nie je ale len otravný enzým, ktorý treba blokovať vždy keď nás niečo bolí. Je veľmi dôležitá v žalúdku, kde jej produkty prostagladníny ochraňujú stenu žalúdka pred kyselinami, v maternici, kde sa stará o sťahy a správny priebeh pôrodu, v srdci novorodenca, kde podporuje správne „nastavenie sa“ detského krvného obehu a na mnohých iných miestach. Z uvedeného vyplýva, že neželané účinky liekov ktoré cyklooxygenázu blokujú Acylpyrín tbl., Ibalgin tbl, Paralen tbl, atď) je okrem problémov pri pôrode aj vážne poškodenie steny žalúdka. Je to známy „vred“ – ak je enzým zastavený, neprodukuje prostaglandíny a stena žalúdka nie je chránená. Žalúdočná kyselina tak môže poškodiť nechránený žalúdok. A naozaj, ak sa pozrieme na najčastejšie príčiny ulcus pepticum (spomínaného „vredu“), na prvom mieste stojí užívanie liekov proti bolesti (významnú rolu hrá aj helicobacter pylori a psychická záťaž).

Vidíme teda, že to nie je až tak komplikované. Nespomenul som samozrejme všetko, čo je dnes známe, nespomenul som iné, veľmi dôležité lieky proti bolesti ako opioidy, neuroleptiká, alebo anestetiká. Ale o tom možno nabudúce…

11 názorov na “Lieky proti bolesti – ako fungujú analgetiká”

 1. Spätné upozornenie: vybrali.sme.sk
 2. paraada ale cel by som poznat daake tie raidne viete painkillers daco ked od bolesti nevlaaadzem chodit a si hodiim paar tabletiek tak fungujem

 3. drahy mato,

  ked od bolesti nevladzete chodit, odporucal by som vam nechodit. ak to nepomoze, tak budete musiet prejst par metrov a dopravit sa k doktorovi.

  (ale medzi nami – novalgin zastavi skoro kazdu bolest..)

  1. Vážený peter siska.
   Poznám Novalgin na vlastnej koži.nie je pravda,že zastaví skoro každú bolesť!
   Nieže nezastavil moju bolesť /lakeť aokolie/,ale spôsobuje ohromné žalúdočné problémy/aspoň mne/.A základná bolesť takmer vôbec nezmizla.
   Dobre /moja bolesť/ reaguje len na Marbron.Bohužiaľ,je to návykový liek.Neviem,nepoznám liek s podobným účinkom.
   Bola by som prešťastná,keby ste vy,alebo niekto,mohol poradiť nejaký podobný-účinný -ale nenávykový-liek proti bolesti.
   /Po troch rokoch nočných nezneziteľných bolestí/ – Bola by som naozaj veľmi,veľmi vďačná!!!Prosím.

   1. vazena pani bindasova,

    tazko sa mi vyjadruje k vasej situacii, pretoze neviem ako novalgin uzivate. zaludocne problemy v suvislosti s novalginom sa takmer nikdy nevyskytuju (narozdiel od inych liekov proti bolesti). liek (mambron), ktory ste spomenuli nepoznam, ani som o nom nevedel nic zistit.

    najspravnejsi postup pre vas by bola konzultacia doktora – bud najprv praktickeho lekara, alebo potom reumatologa, ortopeda alebo neurologa. lekar vam po vysetreni pravdepodobne predpise lieky proti bolesti (napriklad s ucinnou latkou diclofenac), ktore urcite nebudu navykove, mozu ale znamenat riziko pre zaludok. ale takisto existuju lieky bez navyku a bez zaludocnych potiazi.

    som si isty, ze pre vas pripad existuje spravna terapia, ktora vas zbavi bolesti. len ju treba najst.

    peter siska.

    1. Vážený pán Siska.
     Naozaj existuje liek na moju bolesť.
     Najprv som absolvovala totálnu endoprotézu,.Vtedy som užívala ,resp.naordinovali mi,DHC-Continuus.Musím povedať,že užívaním tohto lieku,.zmizli všetky moje bolesti/vrátane kĺbu/Užívanie DHC-čka mi síce pomohlo,ale potom /pri odvykaní/sa bolesti zasa vrátili spolu s absťákom.
     Teraz som v starostlivosti svojej neurologičky a alternatívnej medicíny.Je to neuveriteľné,ale obyčajný zábal z blata/zemina z lesa/,potom mastenie chrbtice masťou ALOE HEAT LOTION a jednoduché cvičenia na chrbticu,Toto všetko mi naozaj pomohlo a KONEČNE žijem bez bolesti/aspoň zatiaľ/.
     Prajem všetkým pacientom veľa zdravia a bezbolestného,bezliekového žitia.

     Zdraví
     Bindasová.

 4. je to velmi dobry clanok . ale chcela by som vediet ake lieky sa odporucaju proti menstruacnej bolesti.

  1. na menstruacnu bolest si treba najst „svoj“ liek, niekomu vyhovuje ibuprofen (ibalgin 400), inemu paracetamol (paralen 500). dalsie alternativy su diclofenac (napr. voltaren), alebo novalgin.
   vzdy je dobre vziat si dostatocnu davku, nebat sa dat si aj dve, tri tabletky.

 5. U mna najlepsie vseliek na bolest je THC, cize fajcenie marihuany. Mnohokrat sa predpisuje na prave chronicke bolesti ci menstrualne problemy. Naca papat kadejake tabletky, ked sa to da liecit prirodnymi latkami!

 6. Mne nezabrali po operacii dve davky morfia, ale ibac 600 mi pomohol do pol hodiny. Vsetci reagujeme inac…

Nie je možné pridávať komentáre.