Lekári zachránili muža otráveného herbicídom

KOŠICE 4. apríla (WEBNOVINY) – Viac ako mesiac strávil vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura Košice (FNLP) pacient Jozef z Košíc, ktorý sa začiatkom marca nechtiac otrávil prudko jedovatou chemikáliou. Ako dnes agentúru SITA informovala hovorkyňa FNLP Jaroslava Oravcová, jeho život bol vážne ohrozený, ale pracovníkom IV. internej kliniky sa 65-ročného muža podarilo zachrániť a prepustili ho do domáceho ošetrenia.

„Takmer som prišiel pre nepozornosť o život, môžem povedať, že som sa druhýkrát narodil. Herbicíd som si pomýlil s domácim vínom, ktorým som si chcel uhasiť smäd a poriadne som na to doplatil. Odteraz si na to dám už veľký pozor. Som šťastný, že to takto dobre dopadlo, ďakujem pracovníkom IV. internej kliniky i nefrológom, že mi pomohli,“ vyjadril sa pri prepúšťaní muž, ktorý s medializáciou svojho prípadu súhlasil, avšak želal si ostať v anonymite.

Košičan si 5. marca omylom odpil z neoznačenej fľaše, ktorá obsahovala jed na burinu predávaný pod názvom Gramoxon. Herbicíd obsahuje paraquát, čo je aj žieravina, leptá sliznicu ústnej dutiny, pažeráka a žalúdka. Môže spôsobiť zlyhanie obličiek, poškodenie pečene a srdca, úmrtie nastáva pre poškodenie a zlyhanie pľúc. Smrteľnú dávku pre človeka predstavuje už 10-15 mililitrov tohto zeleného roztoku (asi dve polievkové lyžice). „Keďže otravy paraquátom sú pomerne zriedkavé, hneď po jeho prijatí sme si na internete preštudovali informácie o následkoch otravy a možnej liečbe. Zistili sme sporé údaje o terapeutických pokusoch s nejednoznačnými a rozporuplnými závermi,“ konštatuje vedúci lekár JIS oddelenia IV. Internej kliniky FNLP Severín Palko. Internisti konzultovali postup s nefrológmi a v spolupráci s nimi vykonali u pacienta až tri plazmaferézy (jednu z dialyzačných metód), počas ktorej z jeho tela odstránili tri litre plazmy aj s paraquátom a nahradili ich rovnakým množstvom plazmy zdravého darcu. „Už pri prijatí mal pacient známky poškodenia pľúc, čo potvrdilo aj CT vyšetrenie. Pre rozvoj zlyhania obličiek sa musela začať každodenná hemodialýza. Po šiestej sa obličkové funkcie natoľko zlepšili, že ďalšia dialýza už nebola potrebná,“ vysvetľuje Palko. V deň poslednej hemodialýzy pacient oslávil v nemocnici svoje šesťdesiate piate narodeniny a o dva dni na to aj meniny – Jozefa. Na prepustenie si však musel počkať ďalších 18 dní. V nemocnici strávil presne päť týždňov.

Severín Palko varuje v súvislosti s nadchádzajúcou záhradkárskou sezónou pred podobnými prípadmi.
„Z nešťastia pána Jozefa by sme sa mali poučiť. Chemikálie by sme mali držať vo fľašiach s originálnym označením od výrobcu, v ideálnom prípade uzavreté v skrini, nedostupné deťom,“ radí Palko. Ak dôjde k požitiu nejakej chemikálie, namieste je čo najskôr urobiť výplach žalúdka, podať živočíšne uhlie a preháňadlo a čo najskôr vyhľadať pomoc lekára, pretože pri otrave by mal byť pacient čo najskôr hospitalizovaný na jednotke intenzívnej starostlivosti.