Hormonálna terapia zvyšuje riziko návratu rakoviny prsníka

BRATISLAVA 26. marca (WEBNOVINY) – Hormonálna terapia, o ktorej je známe, že zvyšuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny prsníka, pomáha podľa najnovšej štúdie aj k jej opätovnému návratu po vyliečení. Podľa istého amerického časopisu, ktorý vydáva Národný inštitút pre rakovinu, až u štrnástich percent žien, ktoré práve prekonali rakovinu prsníka, sa preukázal opätovný návrat tejto choroby. „Výsledky nám jasne ukázali značné riziko novej rakovinovej udalosti u pacientov, ktorí už chorobu prekonali a okrem toho podstupujú terapiu nahrádzania hormónov,“ uvádza v článku britský vedec Lars Holmberg z Kings College v Londýne.

Výskum sledoval zdravotný stav 442, prevažne škandinávskych žien, ktoré prekonali rakovinu prsníka, pričom polovica z nich podstupovala terapiu nahrádzania hormónov. Zistili, že ženám, ktoré podstúpili terapiu, sa choroba vrátila častejšie, než tým, ktoré ju neabsolvovali. Terapia nahradenia hormónov bola populárna u žien po menopauze až do roku 2002, keď vtedajší rozsiahly výskum potvrdil, že prispieva k vzniku rakoviny prsníka.

2 názory na “Hormonálna terapia zvyšuje riziko návratu rakoviny prsníka”

  1. Som po operácii rakoviny prsníka,ožarovanie som mala a teraz sa liečim hormonálnymi liekmi,ktoré veľmi ťažko znášam mám vedľajšie
    účinky,ktoré sú aj popísané v pribalenom letáčiku.Pani doktorka
    ma však ubezpečuje,že to nie je od liekov.Prosím poraďte mi,či
    musím hormonálnu liečbu absolvovať.Ďakujem za radu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *