Doplnok stravy nie je liek a liek nie je doplnok stravy

Pred pár dňami prebehla českým internetom správa o zisteniach českej Státní zemědělské a potravinářské inspekce ohľadne potravinových doplnkov. Správa prináša poznatky z ich inšpekčnej praxe. A aj presne vymedzuje postoj k doplnkom výživy a liekom. Je to nikdy nekončiaci boj o osvetu verejnosti. O snahu vysvetliť rozdiely a teda upraviť očakávania.

„Rozdíl mezi lékem a doplňkem stravy je podle něj také v podmínkách, které musejí splnit, než vstoupí na trh. Zatímco léky procházejí náročnými klinickými studiemi u Státního úřadu pro kontrolu léčiv, doplňky stravy jsou pouze notifikovány ministerstvem zdravotnictví. „Jde tedy jen o oznamovací povinnost. Ministerstvo schvaluje pouze ty doplňky, které obsahují jiné látky než ty, které jsou uvedeny ve vyhlášce. I tak se ale posudky zabývají výhradně bezpečností výrobku a nikoliv jeho účinností,“ dodal Šebesta.“ Zdroj: SZPI: Až třetina doplňků stravy neobsahuje látky z etikety

Rozdielom medzi liekmi a doplnkami výživy som sa na tomto webe zaoberal už niekoľkokrát. Napríklad v článku o prípravkoch na chudnutie. Tiež článok o vitamínoch doplňuje túto problematiku. Z neho si dovolím odcitovať moje odporúčanie:

Od akej firmy?

Moje osobné odporúčanie je nasledovné a v tomto poradí:

  1. Prípravky registrované ako liek
  2. Prípravky registrované ako doplnky výživy, vyrábané/predávané firmami, ktoré vyrábajú aj lieky
  3. Známe firmy, ktoré majú plnú paletu multivitamínových a vitamínových prípravkov a venujú sa tomuto sortimentu dlhodobo.
  4. Potom dlho dlho dlho dlho nič.
  5. Keď je pribalený nejaký pekný hrnček 😉 tak si vyberiem takýto prípravok.
  6. Na konci sú vitamínové prípravky predávané v predajniach potravín.

Tento rebríček vznikol na základe dôvery v to, že tableta obsahuje to, čo je na nej napísané a bola skladované tak, ako sa na liek, či doplnok stravy sluší a patrí.

Postoj a definície sú v zásade rovnaké aj na Slovensku. A zistenia určite nebudú iné. Do súvislosti k tejto správe dávam ešte aktuálne bežiacu anketu o Falšovaní liekov, ktorá beží na týchto stránkach v pravom stĺpci. Hlasovať môžete do konca marca.

Názor na “Doplnok stravy nie je liek a liek nie je doplnok stravy”

Nie je možné pridávať komentáre.