Ceny liekov, doplatky za lieky platné od 1. júla 2008

Upozornenie: Článok je pravidelne aktualizovaný. Ostatná aktualizácia 25.6.2008

Kategorizácia liekov nie je žiadny prvoaprílový žart. Je to klasický fakt, že viac menej pravidelne každý štvrťrok prebehne kategorizácia liekov. V rámci kategorizácie sa menia maximálne ceny liekov a veľkosť úhrady za jednotlivé lieky. Aktuálne platné ceny si môžete pozrieť v katalógu liekov na adrese www.lekarennawebe.sk/lieky.

Ako s katalógom pracovať:

 1. Do vyhľadávacieho políčka zadajte názov lieku (stačí jedno slovo) a zobrazia sa relevantné výsledky.
 2. Vyberte si konkrétny liek. (počet tabliet, množstvo účinnej látky)
 3. V detaile lieku sa zobrazia informácie o starej úhrade, o novej úhrade platnej od 1.1.2008 a informácia o maximálnej cene v lekárni.
 4. U každého lieku je možné vyhľadať lieky s rovnakou účinnou látkou (generiká) a následne si vyhľadať liek s nižšou úhradou.
 5. Štrukturovaný prehľad všetkých registrovaných liekov nájdete v zozname vpravo v kategórii Registrované lieky.

Poznámky k dátam:

 1. Dáta sú pravidelne aktualizované. Katalóg liekov obsahuje aktuálne ceny liekov a maximálne doplatky platné od 1.7.2008. Pre porovnanie, pri každom lieku nájdete ceny a doplatky za lieky aj za predchádzajúce obdobie.
 2. Dáta majú nezáväzný charakter – Informácie sú prebrané z verejne dostupných zdrojov a spracované do podoby prístupnej užívateľovi. Keďže ani zdroj dát mi negarantuje správnosť informácii, ani na stránkach www.lekarennawebe.sk/lieky nemôžem garantovať 100% správnosť dát.
 3. Uvádzané sú maximálne možné ceny za liek. Výrobca sa môže, a často to aj robí, rozhodnúť, že na trh dodá liek za nižšiu cenu. Preto je skutočná cena v lekárni často nižšia a teda je reálny doplatok za liek je nižší. Na sprístupnení reálnych dát z lekární pracujem.

V prípade, že vás zaujímajú akékoľvek ďalšie informácie o liekoch, prosím pripomienky do komentárov. Mnoho dát leží ladom v databázach a je o nich tvrdené, že neexistuje spoločenská objednávka na ich zverejnenie. Som pripravený vynaložiť finančne prijateľné náklady na vyhľadanie, spracovanie a zverejnenie dát o ktoré v komentároch prejavíte záujem.

P.S. Informace pro přátele farmacie v Čechách: Samozřejmě rovněž disponuji zpracovanými informacemi o nové kategorizaci léků v Čechách ve stejném rozsahu. Chápu, že pro vás je tato kategorizace o něco důležitější jako obvykle. Chybí mi ale jeden kamínek do skládačky. Jakmile tento technický problém vyřeším, informace o cenách léků a doplatcích za léky v ČR budou na stránkách Lékárny na webu zveřejněny.

Súvisiace:
Do zákulisia cenotvorby v období kategorizácie

2 názory na “Ceny liekov, doplatky za lieky platné od 1. júla 2008”

 1. Dobrý deň.

  Už roky som odkázana pre moju chorobu užívať denne liek Imuran 50 mg/100 ks v balení.
  Keďže tento liek je nevyhnutný pre ľudí s transplantovanými orgánmi, bol v kategórii plne hradený poisľovňou.
  Teraz v januári som si bola v lekárni vybrať ďalšie balenie a už som za neho musela doplácať. Obraciam sa na Vás, či to bolo správne, že som za neho doplácala, lebo si myslím, že či náhodou v lekárni neurobili chybu.
  Je to totiž liek, ktorý pacient musí užívať stále to znamená-celý život, asi nie náhodou bol v kategórii plne hradený.
  Všade sa hovorí o tom, že sa mení kategorizácia liekov a že za viac liekov už ľudia nebudú musieť doplácať. A tu zrazu opačná situácia – liek nevyhnutný k životu a po novom – doplatok. Je to správne?

  Ďakujem za porozumenie. Margita

 2. [Margita]-podľa verejne dostupných informácii je liek Imuran 100x25mg plne uhrádzaný na základe verejného zdravotného poistenia. Liek Imuran 100x50mg je čiastočne hradený. Odporúčam dohodnúť sa s vašim lekárom na zmene predpisovaného balenia na Imuran z menšou silou a úpravu dávkovania. Budete užívať viac tabliet, ale bez doplatku.

Nie je možné pridávať komentáre.