Bulvarizácia vedy závisí od mesiaca, v ktorom ste si kúpili predplatné

Tak sme sa vraj dozvedeli, že dátum narodenia vplýva na to, akými chorobami budeme trpieť. Alebo že by sme sa len dozvedeli, že trpieť bulvárom budeme v závislosti od toho, v ktorom mesiaci si kúpime predplatné?

Sme.sk vo svojom novom článku z prostredia vedy píše:

Niektoré ochorenia sa totiž objavujú častejšie u ľudí, ktorí sa narodili v rovnakom mesiaci. Zdroj: Choré srdce, alebo depresia môže závisieť od mesiaca narodenia – Primar.Sme.sk

A to je tak všetko, čo sa dozviete o tom, aký vzťah má mesiac v ktorom ste sa narodili s výskytom ochorení, ak ste si kúpili mesačné predplatné pred dvomi mesiacmi.  Viac sa nedozviete, lebo nemáte predplatné.

Novinári musia robiť v prostredí plateného obsahu marketing aj keby išlo o vedu. Inak sa neuživia, nenalákajú čitateľov. A veda hovorí, že najlepšie sa lákajú ľudia na bulvár. Štatistické čísla čítanosti to jasne ukazujú.

Ale nie je všetkým šanciam pokoriť bulvár prvých pár odstavcov. Stačí si kliknúť a dopracujete sa k skutočnému sumáru a teda aj k skutočným výsledkom tej štúdie:

Attention deficit hyperactivity disorder was the only identified relative age association. Our methods identified several culprit exposures that correspond well with the literature in the field. These include a link between first-trimester exposure to carbon monoxide and increased risk of depressive disorder (R = 0.725, confidence interval [95% CI], 0.529-0.847), first-trimester exposure to fine air particulates and increased risk of atrial fibrillation (R = 0.564, 95% CI, 0.363-0.715),  and decreased exposure to sunlight during the third trimester and increased risk of type 2 diabetes mellitus (R = −0.816, 95% CI, −0.5767, −0.929).

Zdroj: Uncovering exposures responsible for birth season – disease effects: a global study | Journal of the American Medical Informatics Association | Oxford Academic

Takže nejde ani tak o mesiac, v ktorom ste sa narodili, ale o expozíciu rôznymi vplyvmi životného prostredia počas tehotenstva.

Psychiatrické diagnózy ako porucha pozornosti a depresie súvisia s expozíciou CO (oxidu uhoľnatého) v prvom trimestri.  Expozícia jemných prachových častíc v prvom trimestri vedie k niektorým druhom arytmie. A málo slnka v treťom trimestri zvyšuje riziko cukrovky druhého typu (získanej počas života).

Takže priatelia, je to stále tak ako to bolo doposiaľ. Astrológiu necháme spať v oblasti pavied. Tak ako doteraz, stále platí, že na naše zdravie majú vplyv len a len konkrétne látky a deje, ktorých sme sami zúčastnený.  V tomto prípade ako súčasť tela našej matky.

A ak nechcete byť vystavený bulvárnym ochutnávkam, musíte si kúpiť predplatné.

Len mimochodom – nakoniec tá štúdia vôbec nie je o vzťahu mesiac narodenia – choroba. Ale o hľadaní  rizikových faktorov z prostredia, ktoré za tým vzťahom medzi mesiacom narodenia a chorobami sú v skutočnosti.  Ale to by ste museli vládať dočítať až do konca.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *