Avandia – moderné antidiabetikum práve prežíva ťažké obdobie. Tak ako každý liek, aj tento, po nasadení do praxe je neustále pod drobnohľadom a sleduje sa výskyt nežiadúcich účinkov, celková účinnosť a mnoho iných parametrov. Zakladajú sa štúdie, v ktorých sa cielene sleduje, aký osoh má novozavedený liek pre pacientov. A po nejakom čase, keď je týchto štúdii viacej, niekto si nad ne sadne a skonsoliduje čiastkové výsledky do takzvanej metaštúdie.
To sa stalo aj v prípade lieku Avandia . Páni Steven E. Nissen, M.D., and Kathy Wolski, M.P.H. analyzovali 42 klinických štúdii a zistili, že v jednotlivých štúdiách bolo zistené, že pacienti užívajúci liek Avandia mali vyšší výskyt srdcových komplikácii ako pacienti, ktorý boli vrámci štúdii zaradený do kontrolnej skupiny. Tak to spočítali a vyšlo im, že problémy so srdcom malo 1,43 krát viac pacientov v skupine kde užívali Avandiu, ako v kontrolnej skupine. Presné počty pacientov z výskytom komplikácii zhromaždili do tejto tabuľky. Z tej tabuľky je jasne vidieť, aký bol skutočný výskyt srdcových komplikácii v skupinách pacientov užívajúcich liek Avandia tablety a aký bol výskyt rovnakých srdečných komplikácii v kontrolných skupinách.
Áno, štúdia ukázala, že užívanie lieku Avandia spôsobilo štatisticky významný nárast, ale je to klasický výskyt nežiadúcich účinkov. Každý liek má nežiadúce účinky. V štúdii sa ďalej píše, že nemali prístup do podrobných dát, no keďže FDA týmto prístupom disponuje, mala by sa týmto zaoberať a zrevidovať oficiálne registračné informácie. Takže žiadna senzácia, len štandardné spresňovanie vedomostí o lieku vo fáze klinického používania. Záver tejto metaštúdie je, že oprávnené autority, ktoré schvaľujú registráciu liekov by sa mali na tento liek pozrieť pozornejšie a prehodnotiť farmakologický profil tohoto lieku. Nič viac a nič menej.
A čo má urobiť pacient? Keďže na úspešnosť kompenzácie diabetu, ako aj na pravidelnú činnosť srdca, má zásadný vplyv psychická pohoda pacienta, odporúčam poradiť sa z lekárom. Pacient musí svojmu lieku veriť.
Toľko objektívne fakty. No stalo sa to, čo sa štandardne deje, keď takáto metaštúdia vyjde na svetlo sveta. Z podielu rizík (odds ratio = 1,43) sa zrazu stane percento výskytu nežiadúcich účinkov (43% pacientov je ohrozených) a bulvárna senzácia je na svete. Mimochodom, keby to bola pravda, prebiehalo by práve sťahovanie lieku z distribúcie, zvolávanie pacientov kvôli zmene farmakoterapie. Pritom by stačilo poriadne čítať originálnu štúdiu a hlavne rozumieť, ako to vlastne čísla v štúdii prezentujú. Ak vás zaujíma matematický rozmer tohto zamyslenia, prečítajte si podrobne ako je to so štatistickým pojmom odds ratio (podiel rizík) na mojom osobnom blogu.
Ale späť k farmácii. Povedzme si ešte trochu podrobností o nežiadúcich účinkoch tohoto lieku.
V oficiálnom dokumente (PDF) Európskej agentúry pre registráciu liečív na základe ktorého bola Avandia v Európe registrovaná sa na strane 7 sa uvádza ohľadne výskytu nežiadúcich účinkov:
2-Zvýšená incidence srdečního selhání byla zaznamenána v případech, kdy byl rosiglitazon přidáván k léčebným režimům se sulfonylureou (při dvojkombinované nebo trojkombinované léčbě) a zdála se být vyšší při užívání rosiglitazonu v dávce 8 mg než při užívání rosiglitazonu v dávce 4 mg (celková denní dávka). Incidence srdečního selhávání při trojkombinované perorální léčbě byla v hlavní dvojitě zaslepené studii 1,4 % ve srovnání s incidencí 0,4 % při užívání metforminu se sulfonylureou při dvojkombinované léčbě. Incidence srdečního selhání byla při kombinaci s inzulinem (rosiglitazon přidáván k zavedené léčbě inzulinem) 2,4 % ve srovnání s incidencí 1,1 % při užívání samotného inzulinu. Navíc u pacientů se srdečním selháním třídy I-II v placebem kontrolované roční studii došlo ke zhoršení nebo možnému zhoršení srdečního selhání u 6,4 % pacientů léčených rosiglitazonem ve srovnání s 3,5 % pacientů, kteří užívali placebo.
Je to najdôverihodnejší materiál v tejto chvíli, keďže ide o oficiálny registračný materiál. Obsahuje overené informáci, treba mať však na pamäti, že od jeho zverejnenia a hlavne od registrácie na základe v ňom uverejnených informácii, prešiel nejaký čas. A práve počas tohoto času sa uskutočnilo tých 42 klasických štúdii. Registračné autority samozrejme nespia a tieto nové skutočnosti sa snažia pravidelne zapracovávať do oficiálnych informácii o lieku, ktoré potom slúžia lekárom pre rozhodovanie o prínose a rizikách toho ktorého lieku.
Trochu som prebehol po sieti a zistil som, že napríklad 21. Apríla revidoval americký FDA informácie o bezpečnosti a nežiadúcich účinkoch. (Link: http://www.medscape.com/viewarticle/541564 treba byť registrovaný a text je v angličtine) na základe štúdie:
The warning was based on data from a 52-week, double-blind, echocardiographic study in 224 NYHA class 1/2 patients (ejection fraction [EF], 45% or less), showing that although no changes in EF occurred relative to baseline, patients receiving rosiglitazone rather than placebo experienced an increased rate of congestive heart failure worsening, new/worsening edema, and new/worsening dyspnea (6% vs 4%, 25% vs 9%, and 26% vs 17%, respectively). Rosiglitazone-treated patients were therefore also more likely to require increased doses of congestive heart failure medication (33% vs 18%) and CV hospitalization (29% vs 13%).
Klasická dvojito slepá štúdia 52 týždňov, 224 pacientov (teda žiadna metaštúdia) ukázala, že výskyt problémov pri užívaní lieku a pri užívaní placeba bol nasledovný:
- výskyt srdečného zlyhania z Avandiou 6% z placebom 4%
- výskyt opuchov 25% z Avandiou a 9% z placébom
- výskyt dyspnoe (problémy s dýchaním) 26% s Avandiou a 17% z placébom
- Zvýšenie dávok liekov na srdce vyvolala Avandia v 33% prípadoch a placébo v 18%
- Potreba hospitalizácie bola s Avandiou 29% a s placébom 13%
Záver FDA bol taký, že treba pacientov viac sledovať. Indikácie sa nezmenili.
Registračné autority a lekári pred rokmi vychádzali z dostupných informácii a teraz sa objavili nové informácie. To je klasická ukážka toho, že liek je síce stále ten istý, ale naše vedomosti sa z jeho používaním v praxi zpresňujú a zlepšujú. Akokoľvek sa vám to môže zdať cynické, najlepšie informácie o účinnosti lieku a jeho nežiadúcich účinkoch sa dozvieme až keď liek budú užívať reálny pacienti. Preto je najbezpečnejším liekom Acylpyrín, lebo jeho účinnú zložku už používame viac ako 100 rokov a vieme o tomto lieku snáď všetko.
- Katalóg liekov:
- AVANDIA 4 mg tbl flm 28×4 m
- AVANDIA 4 mg tbl flm 56×4 mg