Ako nakupovať lieky v ére generík

Väčšina z toho, čo si kúpite na samoliečenie sú generiká. Tak ich nákupu pristupujme ako ku generikám.

Samozrejme, výrobca maká na tom, aby ste vy pacienti donútili lekárnika či laborantku siahnuť do regála pre jeho produkt. V telke beží reklama, vy sa zdiagnostikujete a stotožníte s liekom z tej reklamy a v lekárni si vypýtať práve ten liek. Ale nie je to škoda?  Čo ak rovnakú účinnú latku obsahuje aj liek iného výrobcu za menej peňazí?

Skutočne dôležitou otázku pri nákupe liekov bez predpisu v ére generík sa stáva veta:

Máte aj niečo ďalšie z touto účinnou látkou?

Stále ostáva váš výber nedotknutý.  Vy  viete čo vám je, vy ste si vybrali liek, tým ste si vybrali aj účinnú látku. Následne využijete vedomosti lekárnika, aby vám ukázal, aké všetky lieky z touto účinnou látkou má aktuálne na sklade. Žiadne ďalšie vedomosti nepotrebujete. Je to lekárnik, ktorý sa musí predviesť, že je odborníkom.

Je len na vás, či túto účinnú látku zakúpite v modrom obale alebo zelenom.

Dobrý lekárnik a kvalitná laborantka vám pred očami roztriedi rôzne liekové formy (tabletky, šumivé tabletky). Prípadne aj ukáže silnejšie alebo slabšie účinné látky prípadne aj modernejšie účinné látky na tú vašu chorobu.

Následne samozrejme upozorní na vedľajšie účinky, vyspovedá vás a spätne si overí si, že ste sa dobre zdiagnostikovali. Presonduje, či náhodou neužívate niečo zbytočné, alebo rizikové, čo by sa práve kupovaným liekom mohlo neznášať. Nakoniec upozorní na prípadné špecifiká skladovania.

A všetko ste to dostali len vďaka tomu, že ste vyslovili jednu jedinú vetu. Je to magická veta šetriaca vašu peňaženku.