Ako fungujú lieky na chudnutie a doplnky na podporu chudnutia

V komentároch k prípravku Delpharmea Bellasin Effect tablety zaznela takáto otázka:

Hmmmm a naozaj funguje? Alebo len vtedy, keď sa k tomu aj primerane stravujem a mam vhodnu pohybovu aktivitu?

V nasledujúcom texte sa budem snažiť na ňu zodpovedať. Najprv si musíme jednotlivé preparáty rozdeliť do dvoch skupín.

 1. Lieky na recept, ktorých indikáciou je liečenie obezity
 2. Lieky a doplnky výživy určené ako podpora pri chudnutí

Toto rozdelenie je veľmi dôležité, pretože každá s týchto skupín má iný prístup. Pozrime sa na ne podrobnejšie.

Lieky na recept

Prvá skupina zahrnuje tri prístupy.

Prvým je (áno nie je to liek, ale patrí to sem) chirurgický zásah do tráviaceho traktu. Jednoducho, chirurg vám zmenší žalúdok (pravdepodobne aj dvanástnik), vy menej jete a teda začnete spaľovať aj tukové zásoby. Ďalší podrobnejší a odbornejší popis je nad rámec lekárnického vzdelania, patrí do rúk lekárov.

Druhý prístup reprezentuje liek Meridia. Na Slovensku si ho výrobca registroval pod názvom Reduktil. V princípe ide o ovplyvnenie vegetatívneho nervového systému, ktoré nabudí psychický a fyzický stav pacienta tak, že je zameraný na výdaj energie. S ohľadom na vedľajšie a nežiadúce účinky je to liek na predpis.

Tretí prístup reprezentuje liek Xenical (kompletná informácia o lieku Xenical- dokument SPC). Je ho mechanizmus účinku je založený na tom, že zablokuje v čreve absorbciu tukov do tela. Takže z potravy sa využije len časť energie a časť energie začne organizmus čerpať z tukových rezerv. Preto súčasťou jeho podávania je beztuková diéta. Medzi nami, jej porušenie spôsobí skutočne rýchle presuny v čreve. Pacienti referovali, že to beží skutočne ako po masle.

Ako vidíte ide o zásadné, účinné a intenzívne zásahy do bežného (zdravého) chodu organizmu. Preto sú vždy pod prísnym dozorom lekára. S ohľadom na intenzitu týchto zásahov je samozrejmé, že rovnako intenzívny je prínos pre pacienta v podobe straty kilogramov.

Lieky a doplnky výživy určené ako podpora pri chudnutí

Zásadným v tejto skupine sú slová doplnky výživy a podpora pri chudnutí. Kým v prvej skupine by ste v zásade a teoreticky dokázali schudnúť len vďaka aplikácii spomínanej chirurgickej metódy alebo spomenutých liekov, táto druhá skupina je skupinou kde základnou indikáciou je podpora celkových opatrení smerujúcich k úprave hmotnosti. Táto podpora je u jednotlivých prípravkov rôzna, občas sa kombinuje. Môže to byť napríklad:

 • Mierne nabudenie organizmu obsahom stimulačných látok ako je napríklad kofeín. Pacient má potom väčšiu chuť do akejkoľvek telesnej aktivity.
 • Náhrada jedného jedla prostredníctvom potraviny pre zvláštnu výživu, ktorá obsahuje vysoký podiel látok s nízkou energetickou hodnotou (napríklad vláknina). Tým sa naštartuje a jemne nasmeruje metabolizmus organizmu smerom k spotrebovávaniu rezerv a nie k ich vytváraniu.
 • Dodaním účinných látok (veľmi často rastlinných) s podobnými účinkami ako niektorá zo skupiny liekov na recept, ale miera intenzita týchto účinkov je len taká, aby nemohlo pri samoliečbe bez lekárskeho dozoru dôjsť pri odporúčanom dávkovaní k poškodeniu zdravia pacienta.

Takže, ak sa vrátim k pôvodnej otázke: Áno funguje to. No od liekov na chudnutie treba očakávať niečo iné a pristupovať k nim inak ako k doplnkom výživy určeným na podporu chudnutia. Pokiaľ pacient a zákazník pozná rozdiely medzi jednotlivými skupinami, dokáže ich výhody dobre zužitkovať a celkový efekt sa dostaví.

64 názorov na “Ako fungujú lieky na chudnutie a doplnky na podporu chudnutia”

 1. Zdravim, chcem sa spytat na liek meridia. Viem o tom, ze je na predpis, ale ak ho uzivam bez lekarskeho dozoru a v podstate sama od seba, mam nejake riziko? musim sa priznat, ze liek som odskusala a je naozaj ucinny, funguje rychlo a 100%-tne.
  Dakujem

 2. Áno, riziká tu sú. Štandardne sú v rámci príbaloveho letáka popísané v sekciách „vedľajšie/nežiadúce účinky“ a „kontraindikácie“. Z princípu je ho mechanizmu účinku vyplýva, že ovplyvňuje niekoľko systémových funkcii. Je dôležité, aby tieto komplexné vplyvy boli bod dozorom ošetrujúceho lekára. Len jedna otázka: Máte pravidelne kontrolovaný krvný tlak? To sú tie priame riziká.

  Nepriame riziko je v tomto prípade analogické k ľudovej múdrosti „Ísť s kanónom na vrabce“. Je len v schopnostiach odborníka pri priamom kontakte s pacientom určiť, aký stupeň liečby je pre konkrétneho pacienta vhodný. Áno, Meridia pomôže pri miernej nadváhe (5-10kg nad normu) aj pri obezite vysokého stupňa (50 a viac kg nadváhy). No vždy treba zvážiť riziká a prínosy konkrétnej terapie. Meridia je liek ťažkého kalibru na liečenie silnej obezity.

 3. Ja som sa u nás pýtala na Meridiu,tak o nej nič nevedia.Že vraj nie je v SR registrovaná.
  Ešte sa chcem opýtať na Lindaxu a Xenical……………Dajú sa tieto lieky vôbec predpísať ?

 4. Aja: Podľa aktuálne verejne prístupnej databázy ŠUKL-u Meridia nie je medzi registrovanými (na Slovensku), Xenical áno. Akokoľvek a veľmi zjednodušene, ak je liek registrovaný v niektorom štáte EU, ako by bol registrovaný aj u nás. Meridiu napríklad registruje český SUKL.

  Ak to beriem čisto z technickej a formálnej stránky, tak sa predpísať dajú. No predpisujúci lekár musí mať s daným liekom skúsenosti a u pacienta musí existovať indikácia, teda dôvod. Ako píšem v komentári vyššie, sú to lieky ťažkého kalibru. Akokoľvek je pri pohľade do zrkadla komplikované si to priznať, reálna indikácia je málokedy, skoro vôbec.

 5. Nie je za čo.
  Podľa informácií diabetológa a profesora internej medicíny, s ktorými pracujem na klinike a samozrejme aj z vlastných skúseností (užívam Meridiu 15 mg, pretože Reductil je u nás nesmierne drahý)je užívanie sibutraminu skutočne efektívne, ale treba sa riadiť podľa príbalového letáku, informácií pre používateľa. To znamená, racionálnu stravu (pacientom vravím: začni jesť a prestaňte žrať), ja osobne nevykonávam žiadnu fyzickú aktivitu (nedostatok času a napokon aj energie po práci). Jediný nežiadúci účinok bol, že som nakoniec musel vymeniť šatník…
  MUDr. Ayax

 6. rada by som si reductil, alebo ak je cenovo výhodnejšie balenie meridii zohnala, ale samozrejme nemám recept. tlak si zmerám sama aj doma, nakoľko máme tlakomer k dispozícii. kde ho môžem zohnať?

  1. Mám dve reakcie: jednu som už použil horevyššie, ale napíšem ju znovu: „Je len v schopnostiach odborníka pri priamom kontakte s pacientom určiť, aký stupeň liečby je pre konkrétneho pacienta vhodný.“

   Druhá moja reakcia je, že ako lekárnik sa snažím pristupovať k pacientovi korektne. A skromne očakávam rovnako korektný prístup aj zo strany pacienta ku mne. Teda neočakávam, že pacient bude odo mňa požadovať porušenie predpisov. Predaj lieku viazaného na recept len na dobré slovo pacienta/zákazníka bez predloženia papierového receptu je porušením predpisov. Z tohoto dôvodu nemôžem poradiť, kde sa dá zohnať. Z rovnakého dôvodu som stiahol komentár, ktorý informoval o možnostiach zakúpenia lieku Meriadia v Čechách.

   1. Dobrý deň, mám jednu otázku. Môžem kombinovať Meridiu s Warfarínom a Detralexom? Budem Vám veľmi vdačná, ked mi odpoviet na e-mail, dakujem.Zuzana

    (alebo môže človek, ktorý má trombózu užívať Meridiu? Aké je v takom prípade dávkovanie? A ako dlho sa môže užívať?)

    dakujem

 7. Ja mám mail, v ktorom ma Abott ČR informuje, že Meridia je voľnopredajná. Osobne som sa o tom šiel presvedčiť do Brna a nie je to pravda. Taktiež informácie na stránke reductil.sk nie sú správne. Stále je sibutramin na lekársky predpis. Je zaujímavé ale, že v ČR mi to dali na moju pečiatku (bez špecializácie), nakoľko to poisťovňa vôbec nehradí.

  Môj mail z ČR:
  Vážený pane doktore,

  Meridia v ČR i Reductil v SR je lék, který je vždy vázán na recept. Není lege artis možné koupit si tento lék bez receptu.
  Stejně jako v ČR je i na Slovensku Reductil bez preskribčního omezení tzn., že Reductil může předepsat lékař s jakoukoliv specializací. Pacient si však tuto léčbu hradí zcela sám ze svých prostředků. Léčba není hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Lékárníci jsou s těmito informacemi samozřejmě seznámeni.
  Cena Reductilu/Meridie je v jednotlivých zemích v Evropě odlišná. V roce 2006 došlo k radikálnímu cenovému poklesu a to o 66%!!! Od 1.ledna 2008 došlo ještě k dalšímu cenovému zvýhodnění o cca 10%. Od 1.ledna 2008 se nám podařilo uvést na slovenský trh nové balení 98 cps u obou sil ( 10 i 15mg), kde je další výrazné cenové zvýhodnění – 26 dní terapie ZDARMA. Takže ušetříte ještě dalších 30% procent a máte o měsíc delší terapii!
  Snažíme se zpřístupnit terapii, co nejširšímu počtu pacientů. Srovnáte-li cenové hladiny volně prodejných potravinových doplňků, které se v reklamně tváří jako „léky“, pak naše cena se jím velmi přibližuje. A Reductil je lék, který má prokazatelnou účinnost a byl prokázán ve více než 100 klinických studiích, do kterých bylo zařazeno více než 12 tisíc pacientů. Reductil/Meridia je k dispozici lékařům v 83 zemích světa a celkový počet klientů, kteří lék využili již přesáhl od roku 1997, kdy byl poprvé uveden na trh, 23 milionů.

  Těším se na další spolupráci a přeji Vám hodně spokojených zhubnutých pacientů.

  S pozdravem a přáním úspěšného dne

 8. Meridia ani Reductil NIE SÚ bez preskripčného obmedzenia. Informácie na reductil.sk sú zavádzajúce. A informoval som o tom príslušnú farmaceutickú spoločnosť. Šiel som sa o tom presvedčiť osobne do Brna. Zaujímavé ale bolo, že na slovenský recept mi ho dali bez problémov. (Nemám žiadnu špecializáciu zatiaľ)…

  1. Sme mimo tému, ale upresním nedorozumenie:

   Ide o dve nesúvisiace veci:
   1. Výdaj lieku je/nie je viazaný na lekársky predpis
   2. Predpísanie lieku je/nie je obmedzené „preskribčným obmedzením“

   Ad1. Ak je výdaj lieku viazaný na predpis, tak liek lekárnik nesmie vydať bez predloženia platného receptu.

   Ad2. Ak liek predpíše lekár, ktorý nie je medzi vymenovanými odbornosťami, tak lekárnik liek vydá bez problémov, ale na plnú úhradu pacienta bez ohľadu na veľkosť úhrady poisťovne, pretože recept nespĺňa podmienky na uznanie nároku na preplatenie lieku zo zdravotného poistenia. Pri expedícii lekárnikovi na obrazovke bliká , že má skontrolovať, či daný liek predpísal lekár s príslušnou špecializáciou.

   Ad2. Preskripčné obmedzenie sa týka ešte oblasti čisto lekárskej, teda či daný lekár mám/nemá odborné oprávnenie predpisovať lieky týkajúce sa celkom iných chorôb ako je jeho špecializácia (napríklad či je odborne správne, aby antikoncepciu predpisoval lekár so špecializáciou ORL) Ale tento rozmer dosahu preskribčného obmedzenia je za hranicou problémov, ktoré ako lekárnik môžem posúdiť a ktoré riešim pri dennej praxi.

   Vráťme sa k téme: Výdaj prípravku Reduktil tablety bol a stále je viazaný na predloženie platného receptu. Informáciu zmenách u preskribčného obmedzenia sa mi nepodarilo zistiť, ale z pohľadu lekárnika je to jedno, keďže tak či tak, je tento liek na plnú úhradu poisťoivne.

 9. Mail od ČR:
  Vážený pane doktore,
  Meridia v ČR i Reductil v SR je lék , který je vždy vázán na recept. Není lege artis možné koupit si tento lék bez receptu.
  Stejně jako v ČR je i na Slovensku Reductil bez preskribčního omezení tzn., že Reductil může předepsat lékař s jakoukoliv specializací. Pacient si však tuto léčbu hradí zcela sám ze svých prostředků. Léčba není hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Lékárníci jsou s těmito informacemi samozřejmě seznámeni.
  Cena Reductilu/Meridie je v jednotlivých zemích v Evropě odlišná. V roce 2006 došlo k radikálnímu cenovému poklesu a to o 66%!!! Od 1.ledna 2008 došlo ještě k dalšímu cenovému zvýhodnění o cca 10%. Od 1.ledna 2008 se nám podařilo uvést na slovenský trh nové balení 98 cps u obou sil ( 10 i 15mg), kde je další výrazné cenové zvýhodnění – 26 dní terapie ZDARMA. Takže ušetříte ještě dalších 30% procent a máte o měsíc delší terapii!
  Snažíme se zpřístupnit terapii, co nejširšímu počtu pacientů. Srovnáte-li cenové hladiny volně prodejných potravinových doplňků, které se v reklamně tváří jako „léky“, pak naše cena se jím velmi přibližuje. A Reductil je lék, který má prokazatelnou účinnost a byl prokázán ve více než 100 klinických studiích, do kterých bylo zařazeno více než 12 tisíc pacientů. Reductil/Meridia je k dispozici lékařům v 83 zemích světa a celkový počet klientů, kteří lék využili již přesáhl od roku 1997, kdy byl poprvé uveden na trh, 23 milionů.
  Těším se na další spolupráci a přeji Vám hodně spokojených zhubnutých pacientů.
  S pozdravem a přáním úspěšného dne
  *********

 10. Nuž… s predchádzajúcim komentárom nesúhasím… Mám dôkladne preštudované, kde v thalame dané lieky pôsobia a skutočne to po dlhodobých sledovaniach vyplýva, že v len v thalame. Osobne mám s Meridiou (Reductilom) veľmi dobré skúsenosti… Ak poznáte termín metabolocký syndróm alebo syndróm X… nájdite si v prehliadači… ani jeden sa už u mňa nevyskytuje… žiadne vedľajšie účinky som osobne na sebe, ani na ďalších 20 pacientoch nespozoroval…

  MUDr. Ayax

 11. No ja uzivam Reductil na predpis 7 tyzdnov a schudla som 6 kg. Lekar mi predpisal zvyhodnene balenie 98 pcs..takze uvidime aky bude stav na konci. Mate vyskusane ze nenastava jo-jo efekt? Nerada by som tie kila nabrala spat. Skutocne som zacala ovela menej jest a cvicim 2-3 x do tyzdna po 1,5 hod.

 12. Dobrý deň. Ktorý lekár mi na Slovensku môže predpísať Meridiu? Môže to byť aj moja všeobecná lekárka?

  1. Po technickej stránke (vytvorenie platného receptu) áno (skôr to vidím ale na prípravok Reductil tbl, Merídia nie je na Slovensku medzi registrovanými prípravkami), po odbornej stránke to je otázka na ňu, nie na lekárnika.

 13. Áno, už nie je preskripčne obmedzený… Aj praktický lekár to môže predpísať… viď reductil.sk…

  MUDr. Ayax

 14. Áno, môže to predpísať aj praktický lekár. Predtým by som sa ho ale spýtal, či vôbec tuší, čo to je…

 15. 2 centrálne pôsobiace látky, konkrétne vareniclin (Champix) a sibutramin (Reductil) by som neodporúčal. Nakoľko u Champixu v poslednej publikácii vzrástol výskyt depresívnych porúch a suicídií, ktoré boli ojedinele zaznamenané aj v prípade sibutraminu (preto v Taliansku zakázaný). I keď pôsobia na odlišných systémoch, vareniclin tartrat je ešte veľmi málo preskúmaný v rámci postmarketingovej štúdie. Neodporúčam túto kombináciu.

 16. Vyskúšala som si v lekárni vypýtať Reductil, predpis som nemala, dali mi ho bez zaváhania. Zaplatila som plnú cenu, ale dostala som ho.

 17. Priznám, tiež ma to dosť prekvapilo, pretože som tu čítala, že je to na predpis a preštudovala som si aj vedľajšie účinky. Prekvapilo ma to v lekárni preto, lebo do nej pravidelne chodím a aj pri kúpe Reductilu som si brala svoje pravidelné lieky na predpis – Orfarin (beriem ho denne 2,5 tbl.) A vôbec sa nad tým lekárnička nepozastavila, či je to pre mňa alebo niekoho iného.

  1. Skontroluj si interakcie warfarinu a sibutraminu. Aby sa nahodou neovplyvnovali. Warfarin je jeden z liekov (napr. aj teofylin, erytromycin…), ktoré maju pocetne interakcie navzajom. Sibutramin sa viaže na plazmatické bielkoviny a môže z nich vytesniť (a aj vytesní pravdepodobne jeho metabolit H2)warfarin. Takže si davaj často kontrolovať INR…

  1. Na kontrolu INR chodím každý týždeň. Zaplatila som 1600,00 a nejaké drobné 🙂

 18. Tak ja beriem ten reductil 2 tyzdne a cvicim skoro kazdy den brusaky a na bicykli.Jem iba do 17h cely den som v praci tak ani nestiham jest.A schudla som len 1kg . Nechapem ako ostatny chudnu tak vela ja som z toho prekvapena kolko kil kazdy zhodil a ja nic. Ja uz ani nechapem co mam robit. Preco mi to nezabera :,(,,

  1. Problém bude to jedlo. Telo sa adaptovalo na znížený kalorický príjem. Preto výdaj obmedzuje.

 19. tak ked ich doberiem to cele balenie 28 este mam na 2 tyzdne tak potom si mam kupit este jedno? Pomoze mi to … Kazdy chudne rychlejsie za 2 tyzdne maju dole 7kg a ja len 1kg. A necvicia

  1. Zacni normalne jest. Ani ja sice nemam v praci cas na jedlo, ale so sladkymi ranajkami to dopoludnia prezijem. Poobede este aspon 2 jedla.

 20. Tak ja rano jem ked stiham co sa snazim tak o 7:20h a potom cez prestavku tak o 13:20h. Potom uz ani nechcem jest,lebo domov pridem o 19h. Tak neviem ani kedy. Predtym som sa napchavala ,teraz co uz ani nejem nic dole nejde.

  1. No vsak to si od Reductilu chcela, nie? Ja mam na jedlo pripomienku. Inak by som zabudol – efekt Reductilu.

 21. Ale nejem nie ,ze beriem tabletky tie ako keby ani nezaberali,mozno trosku. Chodim spat hladna. Tak co mam robit aby mi zabrali???? A aby som schudla zo 69 aspon na 58 alebo 60??? myslela som ze schudnem do jula ,ale asi mam smolu 🙁

 22. nie ziadne ine.Ja som chcela adipex,ale ten uz nie je nikde.Jedna znama z adipexu schudla za mesiac 10kg. Viem,ze rychle nie je dobre.preto som zacala trosku skvor s reductilom,ale ako vidim asi zbytocne. Neviem co mam uz robit..

 23. Adipex už nikde nezoženieš. Spôsoboval fatálne pľúcne hypertenzie, preto bol z trhu stiahnutý. Nie je to zbytočné. Daj tomu čas a skús sa nevážit každý deň.

 24. tak uvidim co bude ked doberiem cele balenie,som zvedava. A este posledna otazocka je mozne aby som schudla za mesiac 10kg? Ked ich budem brat dalej a cvicit? ?

 25. Na to Ti neviem odpovedať… Každý máme rozdielny metabolizmus. Ja som schudol za 6 mesiacov takmer 20. Nemyslím si, že 10 sa Ti podarí.

  1. …myslim ze na to by jej mal odpovedať odbornik..ja nim nie som…
   ale uz logicky…čo ma jej telo asi tak spalovať?
   Lucia začni jesť..až potom budeš mocť zhadzovať…rozdel si jedlo 5-6porcii menšich denne alebo-kazde 4hodinky si daj jedlo..

 26. Neboj pomaly dalej zajdes. Ja beriem Reductil 10 od marca a dala som dole 9kg. Neviem ci je to malo ci vela ale dufam ze este cosi pojde dole.

 27. Cauki vsetci, ja som za Reductil vysolila cca pred 3 rokmi 3500,- Sk a na nič to nebolo. A ešte som popri tom makala na bicykli. Teraz som ho skúsila a od marca mám dolu 11 kg. Je síce pravda, že jem oveľa menej ( a to som si vtedy myslela, že nejem veľa len tak ako každý). A teraz vôbec necvičím, jem sem – tam aj chlieb, ale menej, ale inak sa v jedle neobmedzujem. Sem-tam si dám aj zmrzlinu. Na raňajky si dávam Fitness and Fruits – lupienky s mliekom, na obed normálka, len sa snažím bez prílohy a na večeru jogurtové nápoje Rajo alebo tiež musli. A keď som hladná, tak ovocie. Dúfam, že keď to prestanem brať, tak nepriberiem. Chcem sa niekoho spýtať, či mi účinok lieku mohla blokovať antikoncepčná injekcia Provera. Behom cca 3,5 roka som nabrala 20 kg a šlo to stále hore, takže som bola zúfalá, Reductil mi pomohol (teraz už nemám žiadnu antikoncepciu). Ďakujem!

 28. Zdravím všetkých.
  Hlásim sa opäť po dlhšom čase.
  Podelím sa opäť o svoje skúsenosti s Reductilom.

  Ako ste si už všimli v predchádzajúcich príspevkoch, vychádzal zo mňa entuzioazmus a dobrá nálada z fantastického prípravku na chudnutie Reductil. Dlho som sa odmlčal. Na 10. mesiac užívania tohto prípravku (15 mg 1x denne) som pobadal postupnú stratu účinku. Nezmenil som pritom stravovacie návyky (vďaka Reductilu som si vypracoval denný stereotyp jedla). Jedol som všetko. Žiadne diéty, žiadne obmedzenia.
  P0rogredujúcu stratu efektivity som badal nástupom doslova ,,vlčieho hladu“. Pre nižšie uvedené skutočnosti som bol Reductil nútený vysadiť.
  Avšak napriek tomu som sa svoj stereotyp snažil udržať.
  Dodržiavam ho doteraz (02/2009). Pribral som naspäť 10 kíl za 2 mesiace. (Schudol 18 za 10 mesiacov).

  V novembri, cca pol mesiaca po ukončení užívania Reductilu sa u mňa objavili palpitácie (búšenie srdca) veľmi nepravidelné, veľmi nepríjemné. Hraničilo to s presynkopou (odpadnutím). 24 hodinové monitorovanie EKG potvrdilo nepravidelnú činnosť srdca v zmysle extrasystol.
  Extrasystoly – sťah srdca mimo normálny rytmus srdca, ktorý je nasledovaný rozlične dlhou pauzou (ak je dostatočne dlhá, môže viesť k synkope-,,odpadnutiu“).
  Tieto extrasystoly som mal viac ako 150 za hodinu a doteraz neprestali.
  Skusmo som začal znova Reductil užívať. Extrasystoly sa stali ešte viac symptomatické,objavil sa u mňa záchvat supraventrikulárnej tachykardie-kedy mi srdce búšilo 145/min.
  Následne som Reductil opäť vysadil a viem, že už nikdy viac ho užívať nebudem.
  Vyvstávajú otázky dve:

  1. Mohol sibutramin navodiť štrukturálne či funkčné poškodenie myokardu alebo vodivého systému srdca, ktoré napokon viedlo k doterajším mojim ťažkostiam?

  2. Vieme, že sibutramin bol pôvodne vyvinutý ako antidepresívum, až neskôr sa prišlo na jeho doteraz v indikácii uvedené účinky. Patrí do skupiny selektívnych vychytávačov noradrenalínu a sérotonínu. Veľká skupina antidepresív pôsobí na mechanizme spätného vychytávania sérotonínu, noradrenalínu a ďalších amínov.
  Ak sa stratil účinok sibutramínu (napríklad u mňa a ďalších pacientov)… kde berieme istotu, že aj ďalšie látky zo skupiny selektívnych inhibítorov pri liečbe depresií a iných psychiatrických porúch NESTRÁCAJÚ ÚČINOK ???

  Ayax

 29. Chcela by som sa opytat moja dcera ma 14 rokov a ,,vdaka,,internetu ako si ho kazdy chvali ze schudol chcela by ho vyskusat moze alebo nie.Za odpoved dakujem

 30. chcela by som sa poptat na liek meridia kamoska mi povedala ze je lepsi ako adipex ale podla charakteristiky sa mi to nejako nevidi tak je lepsi adipex alebo meridia???alebo existuje este nieco lepsie???podla vas ktore tabletky su najlpesie?

 31. uau, uau , uau
  som v soku z roznych info, ktore ste tu vsetci dali. Ja chudnem uz sto rokov a nic, stale sa to pohybuje hore dole ale cim viac chudnem tym sa vracia jojo efekt. Zrejme sme este nedosli na to, ze mame papat tak ako male babatka!!!! 5x denne mensie porcie. aj ked ja to nedodrzujem, uz som raz zistila ze je to tak a je to ucinne lepsie ako kdejake lieky. Pisem tu akoby som mala 60 kg pri svojej vyske 163. nie nie som tucnaaaaa pomooooc – 94 kg. Je mi dost zle ked sa na seba pozriem, stale kupovat vacsie a vacsie veci, no vola na chudnutie nie je. Tak som si dala zohnat meriu a ked zacnem jest dam vam vediet ci to fungovalo. Jedla som aj adipex,schudla som asi 8 kg za mesiac, no bolo to tazke bola som uplne „osprostena“ akurat na VS cez skuskove dvakrat viac som sa musela ucit na skusku ako obvykle, vobec mi to nemyslelo… katastrofa…. moja kamoska sa s adipexom pravidelne predavkovala jedla aj 4-5 ks denne a skoncila na psychiatrii….

  – asi potrebujeme mat pri sebe ludi, co nam pomozu – hlavne rodinu ktora sa nebude s nami prezierat. inac hladna som ako cenkovej deti, ale nejdem jest – aj tak je chladnicka úúúúúúúúúúúplne prazdna….

 32. Sibutramin (Reductil, Meridia) bol stiahnuty z obehu. Vysledky dlhodobej studie SCOUT poukazali na zvysene riziko (11,4% oproti placebu) nefatalnych kardiovaskularnych prihod. A tedariziko oproti benefitu je vyssie. Ostal uz len orlistat.

  Ayax

 33. Zdravim vsetkych, co to citaju…
  Po precitani celeho fora by som sa chcela zapojit do diskusie.Nemam sice skusenosti s konkretnymi tabletami na chudnutie,ale na moje vlastne prekvapenie musim dat do eteru jednu znamu ale najucinnejsiu metodu chudnutia: ZMENA STRAVY A ZIVOTNEHO STYLU! Konkretne ja ked som sa snazila schudnut,cvicila som nejedla som,brala som doplnky vyzivy a vysledok? – jojo efekt.

  Potom som sa prestahovala k priatelovy ktory sa stravoval zdravo v ramci moznosti,dostala som pracu,v ktorej som prevazne cely den na nohach a BUM! Za necely mesiac som nevedomky zhodila 8 kil.Vaha sa mi ustalila a viac nepriberam a to si mozem dovolit obcas sa aj prejest ci dat si cokoladku.

  Zaujimave vsak? Predtym 67 a slo to stale nahor a posledny polrok stabilna vaha..

  Tak prajem vela stastia a uspechov..

 34. Dobry den,

  zacala som brat Meridiu, ziadne prinaky nemam len na druhy den ma strasne bolela hlava, ale odvtedy je to o.k. a spim ako babatko))). Mam ale problem s tym, ze neviem, preco, ale nemam pocit, ze by som mala znizenu chut do jedla. Jem ako predtym. Uzivam jednu tabletku rano na lacno a potom ranajkujem nejaky ovocny salat. Neprejedam sa, len mam sedavu pracu a stazeny pohyb tym, ze mam momentalne problemy s chrbticou. Mam vysku 164 cm a vazim 72 kg((((. nemate skusenost s tym, ze kedy nastane ten efekt, ze budem mat znizenu chut do jedla? Este jedna otazka…objednala som si Meridiu od sypkask….. Neviete mi niekto, prosim, povedat, ci mate s nim dobre skusenosti alebo je to podvod? Snad nie((((((
  Dakujem za vase odpovede.

Nie je možné pridávať komentáre.