Vybrané krajiny EU a sveta: 7 dňový priemer nových denných prípadov covid-19 k 17.8

Prehľad počtu nových prípadov chovid-19 na jeden milión obyvateľov v niektorých krajinách EU a sveta k 17.8. a porovnanie so stavom z pred mesiaca.

Kam na dovolenku – 7 dňový priemer k 17.8 vybraných krajín (Zdroj : www.worldometers.info/coronavirus)

Oproti minulému mesiacu sa vlastne nič nezmenilo. Celý svet sa akurát posunul k viac prípadom. Zdá sa, že technika testuj a izoluj nie je kvalitne napĺňaná.

Druhá možnosť samozrejme, je, že protivník , koronavírus, má nejakú zbraň, ktorú sa nám nedarí eliminovať. A touto zbraňou je dávno známa 5-10 dňová inkubačná doba.

No a tretia možnosť je, že kopa infikovaných sú bezpríznakový. Takže sa zas dostávame naspäť k taktike boja testuj a izolujNetestujeme bezpríznakových, nevyhľadávame ich, tí sa nám motajú pomedzi občanov a šíria nákazu, kým náhodou nenakazia niekoho, u koho sa choroba prejaví.

Keď som si prečítal Pandemický plán, tak jediné miesto, kde som sa dozvedel o taktike testovania bola schéma riešenia kontaktov s príznakovým prípadom. O vyhľadávaní infikovaných v populácii bezpríznakových nie je v Pandemickom pláne ani slova. Ale možno som to na tých 92 stranách prehliadol.  Viac sa budem Pandemickému plánu venovať v samostatnom článku.

V článku z pred mesiaca som spomenul aj chybu merania –  regionálnu diferenciáciu. Vďaka štátnemu tajomníkovi ministerstva zahraničia Martinovi Klusovi (SaS) sa začalo podrobnejšie informovanie nie len o celo-štátnych číslach v jednotlivých krajinách, ale začali informovať o rizikových regiónoch. 

Nezabúdajte, Bulharsko, vychytená to dovolenková destinácia, nie je zaradené v oficiálnom zozname zelených krajín. Takže po návrate je nutná sa nahlásiť regionálnemu úradu verejného zdravotníctva.  Medzičasom sa tam nakazil aj poslanec ĽSNS, na na neho sa táto povinnosť domácej izolácie po návrate nevzťahovala, má diplomatický pas a spadá do samostatnej skupiny s výnimkami v súpise opatrení.

Pri príchode z ostatných krajín (celá planéta okrem zelených na webe MZV) je potrebné bezprostredne po návrate kontaktovať regionálny úrad verejného zdravotníctva v SR, ktorý  zabezpečí, aby tieto osoby najskôr na piaty deň po príchode absolvovali test na ochorenie COVID-19. Až do doby obdržania negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19 sú osoby povinné zostať v domácej izolácii. Zdroj: MZV.sk

Viac o osobnej zodpovednosti za zdravie ľudu v mojom predošlom článku Čo to znamená, že opatrenia proti covid-19 prešli zo štátu na zodpovednosť občana?