Vitamíny – lieky nielen na jarnú únavu

Keď tak pozerám do kalendára, čoskoro nás čaká koniec zimy a to je obdobie, kedy sa prejavujú príznaky takzvanej jarnej únavy. Nie je nič jednoduchšie ako im predísť. Jednou z možností, je zabezpečiť si dostatočný prísun vitamínov. V článku nájdete niečo o tom, čo sú to tie vitamíny zač a ďalšie užitočné informácie.

O vitamínoch počul už každý. Denne z reklamy, pradávno v škole, občas z odborných zdrojov. Základné veci, ktoré by sme mali o vitamínoch vedieť:

  1. Vitamíny sú chemické látky, ktoré si organizmus nevie vytvoriť. Preto ich musí prijímať v potrave.
  2. Delia sa na dve skupiny
    1. Vitamíny rozpustné vo vode
    2. Vitamíny rozpustné v tukoch
  3. Sú to látky, ktoré priamo ovplyvňujú fungovanie chemických reakcii v organizme a teda ich prebytok, či nedostatok má klinické prejavy

Tak, to je minimum, čo by o vitamínoch mal vedieť dospelý človek západoeurópskej civilizácie. Z týchto troch bodov vyplýva niekoľko dôsledkov.

Jarná únava

Jarná únava je klasický dôsledok prvého bodu. Počas zimy jeme málo prirodzených potravinových zdrojov vitamínov, zásoby v tele sa minú a začne sa prejavovať bod 3, teda máme klinické prejavy, ako je celková únava a vyčerpanosť, oslabená imunita, konkrétne prejavy nedostatku konkrétneho vitamínu a tak podobne.

Jarnej únavy sa týkala aj anketa, ktorá na tomto webe bežala minulý rok. Otázka bola: Čím bojujete proti jarnej únave? S podobným výsledkom sa vedľa seba umiestnili vitamíny z lekárne a ovocie a zelenina. Nasledoval spánok a prípravky na podporu imunity.

Môžem či nemôžem sa predávkovať vitamínmi?

Odpoveď naznačuje druhý bod. Ide o to, že vylúčiť dokážeme z tela veľmi jednoducho to, čo je rozpustné vo vode. Takže predávkovanie vitamínmi rozpustnými vo vode nehrozí. Čisto teoreticky je všetko možné, ale prakticky je rezerva vo vylučovaní u zdravého človeka tak veľká, že by ste museli jesť čistú substanciu po lyžiciach.

Inak je to v prípade vitamínov rozpustných v tukoch. Na ich vylúčenie musí prebehnúť nejaké modifikácia v organizme a až potom je možné, aby sa dostali do moču a z tela von. Preto sa vitamínmi z tejto skupiny môžete predávkovať a sú známe presné charakteristiky, ako sa taká hypervitaminóza u jednotlivých vitamínov prejavuje. Preto je väčšina vitamínov rozpustných v tukoch v zmysluplných terapeutických dávkach viazaná na predpis.

Ako užívať vitamíny?

Na to má tiež vplyv bod 2. Vitamíny rozpustné v tukoch pri jedle. Normálne, medzi jedným sústom zemiakov a druhým sústom mäsa. Dojčatám sa dáva vitamín D tak, že sa kvapne na lyžičku s mliekom. Vitamíny rozpustné vo vode je zas dobré zapiť dostatočným množstvom vody.

Niekto má radá šumáky (šumivé tablety), niekto pevné tablety. V tomto prípade je to naozaj len otázka vkusu. Ja osobne preferujem šúmáky. V zime jednu denne do pohára vody ako večerný podiel pitného režimu.

Samostatne, alebo v podobe multivitamínových prípravkov?

V zásade je to jedno. Ide len o vaše preferencie a pohodlie. Dám si jednu tabletku mulťáku a je vymaľované, alebo niekoľko tabletiek po jednom vitamíne. Niečo iné je u pacientov, u ktorých konkrétny vitamín chýba, tým sa vždy indikujú monokomponetné prípravky. Je pri nich lepšia kontrola nad dávkou.

Od akej firmy?

Moje osobné odporúčanie je nasledovné a v tomto poradí:

  1. Prípravky registrované ako liek
  2. Prípravky registrované ako doplnky výživy, vyrábané/predávané firmami, ktoré vyrábajú aj lieky
  3. Známe firmy, ktoré majú plnú paletu multivitamínových a vitamínových prípravkov a venujú sa tomuto sortimentu dlhodobo.
  4. Potom dlho dlho dlho dlho nič.
  5. Keď je pribalený nejaký pekný hrnček 😉 tak si vyberiem takýto prípravok.
  6. Na konci sú vitamínové prípravky predávané v predajniach potravín.

Tento rebríček vznikol na základe dôvery v to, že tableta obsahuje to, čo je na nej napísané a bola skladované tak, ako sa na liek, či doplnok stravy sluší a patrí.

Prípravky vyrábané farmaceutickými firmami sú favoritmi hlavne z dôvodu, že firmy vedia ako tú tabletku pripraviť. V prípade, že tablety len rozplňujú do spotrebiteľských obalov zas vedia, kde nakúpiť. Jednoducho, majú skúsenosti s formovaním tablety s malými obsahmi účinných látok.

Čo vitamíny nie sú?

Na záver vyvrátime trochu mýtov a legiend.

  • Vitamíny neliečia nachladnutie, chrípku, angínu. Len zabezpečia, aby mohol náš imunitný systém fungovať naplno.
  • Vitamíny nie sú stopové prvky a naopak. Stopové prvky sú zinok, železo a podobne.
  • Niektoré vitamíny patria medzi látky na podporu imunity, ale látky na podporu imunity nie sú len vitamíny. Na podporu imunity funguje aj výťažok s rastliny echinacea. Podobne je to aj s antioxidantmi
  • Vitamíny nie sú neškodné. Niektorými sa dá predávkovať
  • To že si vitamíny telo nevie vyrobiť, neznamená, že sa v tele nemenia. Vitamíny sa v tele chemicky môžu meniť. U niektorých platí, že až tieto metabolity sú tie skutočne účinné látky.