Dĺžka života HIV pozitívnych sa predĺžila vďaka liekom o 10 rokov

Dĺžka života HIV pozitívnych dospelých osôb sa v USA a v Európe predĺžila v priemere o desať rokov, predovšetkým vďaka väčšej účinnosti nových liekov proti AIDS používaných v takzvanej antiretrovírusovej terapii. Vyplýva to zo štúdie, ktorú zverejnil lekársky časopis The Lancet.

Podľa vedúceho výskumu na britskej univerzite v Bristole Adama Trickeyho je zlepšenie liečby dané pravdepodobne tým, že sa v nej kombinujú lieky s menším množstvom nežiadúcich vedľajších účinkov. Pestrejší je aj výber látok proti vírusom, ktoré sú voči liekom vysoko odolné. V neposlednom rade sa tiež všeobecne rozšírilo medzi pacientmi správne dodržiavanie liečebných postupov.

Antiretrovírusová terapia sa prvýkrát rozšírila v polovici deväťdesiatych rokov. Zahŕňa kombináciu troch alebo viacerých liečiv, ktoré blokujú rozmnožovanie vírusu HIV. Tým sa umožňuje obnova poškodeného imunitného systému spôsobeného vírusom HIV a tiež sa tým zabraňuje ďalšiemu šíreniu choroby.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča, aby sa tento liečebný postup zavádzal čo najskôr po tom, čo lekári diagnostikujú u pacienta, že je nakazený vírusom HIV.

Terajší analýza vychádza z prieskumu vývoja liečby chorých v Európe a Severnej Amerike, ktorý zahŕňal 88.504 osôb nakazených vírusom HIV, ktoré začali antiretrovírusovú terapiu v rokoch 1996 až 2010.

V dôsledku nasadzovaní účinnejších liekov sa medzi rokmi 1996 a 2013 predĺžila priemerná dĺžka života 20-ročnej osoby nakazené vírusom o deväť rokov u žien a o desať rokov u mužov. Zároveň sa tak predpokladá, že očakávaná dĺžka života 20-ročnej osoby, ktorá začala antiretrovírusovú terapiu bez negatívnej reakcie organizmu po roku 2008, sa priblíži očakávanej dĺžke života bežnej populácie, teda 78 rokov, uviedla agentúra Reuters.