Dĺžka života HIV pozitívnych sa predĺžila vďaka liekom o 10 rokov

Dĺžka života HIV pozitívnych dospelých osôb sa v USA a v Európe predĺžila v priemere o desať rokov, predovšetkým vďaka väčšej účinnosti nových liekov proti AIDS používaných v takzvanej antiretrovírusovej terapii. Vyplýva to zo štúdie, ktorú zverejnil lekársky časopis The Lancet.

Podľa vedúceho výskumu na britskej univerzite v Bristole Adama Trickeyho je zlepšenie liečby dané pravdepodobne tým, že sa v nej kombinujú lieky s menším množstvom nežiadúcich vedľajších účinkov. Pestrejší je aj výber látok proti vírusom, ktoré sú voči liekom vysoko odolné. V neposlednom rade sa tiež všeobecne rozšírilo medzi pacientmi správne dodržiavanie liečebných postupov.

Antiretrovírusová terapia sa prvýkrát rozšírila v polovici deväťdesiatych rokov. Zahŕňa kombináciu troch alebo viacerých liečiv, ktoré blokujú rozmnožovanie vírusu HIV. Tým sa umožňuje obnova poškodeného imunitného systému spôsobeného vírusom HIV a tiež sa tým zabraňuje ďalšiemu šíreniu choroby.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča, aby sa tento liečebný postup zavádzal čo najskôr po tom, čo lekári diagnostikujú u pacienta, že je nakazený vírusom HIV.

Terajší analýza vychádza z prieskumu vývoja liečby chorých v Európe a Severnej Amerike, ktorý zahŕňal 88.504 osôb nakazených vírusom HIV, ktoré začali antiretrovírusovú terapiu v rokoch 1996 až 2010.

V dôsledku nasadzovaní účinnejších liekov sa medzi rokmi 1996 a 2013 predĺžila priemerná dĺžka života 20-ročnej osoby nakazené vírusom o deväť rokov u žien a o desať rokov u mužov. Zároveň sa tak predpokladá, že očakávaná dĺžka života 20-ročnej osoby, ktorá začala antiretrovírusovú terapiu bez negatívnej reakcie organizmu po roku 2008, sa priblíži očakávanej dĺžke života bežnej populácie, teda 78 rokov, uviedla agentúra Reuters.

Please follow and like us:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *