Čo nás čaká a neminie s covid19, aj keby sme veľmi nechceli

Takže ako to vidím? Čo sa bude diať? Aké vlny nás čakajú?

Dajme si najprv východiská:

  1. „Nový koronavírus “ lieta vzduchom.
  2. Ak koronavírus vyvolá chorobu covid-19, tak liečenie trvá obvykle 10-14 dní.
  3. Prvých 0-5(7) dní aktívnej choroby je človek určite zásadne infekčný
  4. Inkubačný doba choroby covid-19 je 3-7 dní, obvykle 5. Človek je bez príznakov, príznaky (kašeľ, teplota dušnosť) prichádzajú po tejto inkubačnej dobe. V inkubačnej dobe je človek infekčný a nie je to na ňom vidieť. (rúško má aj úlohu zviditeľniť neviditeľnú hrozbu)
  5. Ukazuje sa vysoké percento bezpríznakovej infekcie. Teda terminologicky správne: Človek má v sebe koronavírus, ale jeho telo dokáže hladinu vírusu udržať bez prepuknutia ochorenia covid-19. Aj títo sú infekčný a nie sú vidieť.

Pokiaľ sa v danej komunite, v ktorej prebieha sociálny kontakt medzi občanmi, objaví čo i len jeden nosič vírusu, počas nasledujúcich 3-5 dní sa vírus šíri v jeho sociálnom okolí bez povšimnutia. Aj keby sme mali nekonečné zdroje na trasovanie kontaktov, tieto neodhalíme.

S koľkými ľuďmi ste sa stretli tak, že ste zdieľali spoločne vzduch o objeme mestského autobusu počas viac ako 15 minút? (Nemyslím že ste boli spolu v autobuse, len ilustrujem, aby ste si predstavili veľkosť toho priestoru. Môže to byť kancelária, zasadačka, ulička v hypermarkete…)

Mali ste rúšku? Umyli ste si ruky, keď ste si nimi išli pretrieť popod nos či oko?

Keďže hygiena nestíha poriadne trasovať a izolovať ani keď má riešiť 10-15 denných prípadov, neexistuje, aby to zvládla pri viac ako 50 denných prípadoch. Darmo rozprávajú, že ide o blízke kontakty.

Súčasťou aktuálnych postupov je ukončenie karantény bez testovania. Pacienti klamú z existenčných dôvodov. To je ďalší zdroj nezachytených infekčných zdrojov.

Pravdepodobnosť, že sa nakazíte nie je nič iné, ako ekvivalent stávkového kurzu. To, že to lieta vzduchom tlačí kurz k 1 ku 1. Naopak, opatrenia ako rúžko, hygiena, práca hygienikov na izolácii chorých navyšujú kurz do rádov 1:100 až 1:1000.

Liek, ktorý priamo zabíja nový koronavírus nemáme a ani mať nebudeme z podstaty, že ide o vírus. Antivirotiká fungujú tak na 50-70%. Oproti antibiotikám (80-100% mŕtvych citlivých baktérii) je to na eradikáciu málo. Iste, pacientovi to výrazne helfne, ale zvyšok musí odmakať jeho imunitný systém.

Sú len dva spôsoby, ako koronavírus umrie:

  1. Koronavírus zabije hostiteľa a sním aj svoje životné podmienky a koronavírus umrie.
  2. Zlikviduje ho imunitný systém človeka počas samoliečenia z infekcie. Či už bez príznakov, alebo počas rozvinutej choroby covid-19.

Ak to lieta vzduchom, tak jediná cesta ako eradikovať (vymazať z povrchu zemského) je očkovanie, pomocou ktorého nachystáme miliardy imunitných systémov tak, aby zabíjali vírus, ale bez toho, aby im hrozila smrť.

Stačí jeden jediný hostiteľ a vírus prežije. Kto nebude mať nachystaný imunitný systém, tam sa spustí lotéria, ktorej svedkami sme dnes. Je len a len otázka lotérie, aký priebeh bude mať infekcia koronavírusu. Pravdepodobnosti jednotlivých variantov (bez príznakov, priebeh „ako chrípka“, ťažká infekcia, smrť) nie sú nič iné, ako stávkové kurzy.

Suma sumárum: Bude druhá vlna? Nie, takto nestojí otázka. Otázka stojí: Sme ochotný ukončiť sociálny kontakt? Odpoveď je: „Nie – zrušiť sociálny kontakt sa nedá. Vyskúšali sme to na jar a kompromis 0 sa ukázal ako nemožný.“

Takže, či bude druhá vlna? Vidím to tak, že do vakcinácie nemáme zbraň na plošné zabíjanie vírusu. Preto premorenosť populácie bude len rásť, až sa dostane do nejakej rovnováhy s mierou sociálneho dištancu. Je len otázka miery sociálneho dištancu, koľko prípadov bude v jeden moment v jednotlivých verziách choroby.

Ja viem, že som nepotešil ani aerolinky ani divadlá ani nočné kluby ani fesťáky ani nadšencov pre presadnutie z auta do MHD či vlakov.

Dobrá správa je, že Darvin mal pravdu. Prežije ten, kto sa prispôsobí.

A to platí aj pre koronavírus. Pri každom množení v bunke hostiteľa prebiehajú mutácie. Tie verzie koronavírusu, ktoré sú schopné zabíjať hostiteľa umrú s hostiteľkom skôr ako sa stihnú dostatočne namnožiť a rozšíriť. (Ebola je skvelá, zabije človeka skôr ako stihne prísť (pešo!) do susednej dediny.)

Naopak, tie mutácie, ktoré premenia koronavírus na simbiotický organizmus, teda tie mutácie, ktoré nám ako hostiteľom nevadia v živote, tie sa budú šíriť bez nášho povšimnutia. Ako hovorila pacientka doktora Vondráčka: „Ďábel mě ještě navštěvuje, ale mě to již nevadí.“

Vakcína, teda prispôsobenie na strane človeka je rýchlejšia cesta.