Antihistaminiká – lieky proti alergii

Načrtnime si celý reťazec, na konci ktorého nám furt a stále kvapká z nosu, slzia nám oči a cítime sa pod psa.

Na začiatku je alergén, ktorý vyvolá obrannú reakciu a jej vonkajšími prejavmi je už uvedené a v tomto článku často spomínané, teda výtok z nosu, štípanie v očiach a tak podobne. Alergén sa dostane do tela a telo potrebuje informovať všetky svoje bunky, že treba spustiť obrannú reakciu. Teda potrebujeme v tele prenášať informácie o tom, že má prebehnúť nejaká odozva od jednej bunky do druhej, z jedného miesta na druhý. Hlavnú úlohu pri prenose tejto informácie po celom tele hrá látka histamín. A ak je telo na daný alergén precitlivené, vyplaví histamínu veľa, čo veľa, veľmi veľa a obranná reakcia sa zmení na alergickú reakciu.

Histamín – to je ten protiva, ktorého, keď nejako izolujeme, utlmíme, zničíme, znefunkčníme, tak síce ostaneme alergický, ale prejavy alergie sa zásadným spôsobom zmiernia. Utlmením aktivity histamínu v organizme prerušíme alergickú reťaz.

Tak, páchateľa máme a čo teda podnikneme proti nemu? Na výber máme lokálne a celkovo pôsobiace lieky. Medzi lokálne pôsobiace zaraďujeme rôzne kvapky, spreje, maste, gély, ktoré obsahujú látky pôsobiace proti pôsobeniu histamínu v mieste aplikácie, teda v nose, v očiach, na pokožke. Celkovo pôsobiace lieky, väčšinou vo forme tabliet, znižujú aktivitu histamínu v celom tele a systematicky. Preto sa užívajú dlhodobo, počas celej alergickej sezóny.

To by sme mali špecifickú liečbu. Liečime príčinu (alergickú reakciu) a tak zmiernime následky ( alergickú nádchu, slzenie, štípanie v očiach, malátnosť). Typickými zástupcami lokálnych sú Livostin očné a Livostin nosný sprej, Fenistil gel, Fenistil roll-on. V prípade antialergík vo forme tabliet sú to vzájomné generiká s obsahom účinnej látky cetirizin , teda Zyrtec tablety, Reactine tablety, Zodac tablety a ďalšie.

Pri liečbe, teda skôr potlačovaní príznakov sa používajú aj nešpecifické lieky. Hlavne kvapky do nosa, ktoré obsahujú látky pôsobiace na nosnú sliznicu dekongestívne (sťahujú cievy, znižujú prekrvenie a tým sliznicu a odvodňujú) a tak podobne. Typickými príkladmi sú Nasivin kvapky, Olynth sprej a lebo iné lieky, ktorých doménou je liečenie príznakov chorôb z prechladnutia. Prípadne kombinované prípravky ako sú Vibrocil kvapky, sprej, gél.

Máte otázky, k liečbe príznakov alergickej nádchy (pre česky trpiacich – alergická rýma)? Smelo ich položte do komentárov.

Prípravky proti alergii – navštívte katalóg liekov:
Voľnopredajné lieky a doplnkový sotriment na alergické príznaky
Lieky viazané na lekársky predpis – Antihistaminiká na systémové použitie

12 názorov na “Antihistaminiká – lieky proti alergii”

 1. Dovolím si laicky polemizovať: keďže príčinou alergickej reakcie je precitlivenosť organizmu na nejaký alergén, antihistaminikami neliečime príčinu (precitlivenosť), ale len prejav (alergickú – čiže neprimeranú reakciu). Keďže svoju alergiu mám v súčasnosti pod kontrolou, nepátral som ďalej a podrobnejšie, no minimálne som už začul niečo o desenzibilizácii… To je aj moja otázka: aké sú (aspoň teoretické) možnosti zbaviť sa alergie úplne?

 2. Máte pravdu, antihistaminikami neliečime skutočnú príčinu alergie. Tou je boj tela proti neškodnému alergénu (napr. peľu).

  Desenzibilizácia je proces, pri ktorom sa pacient opakovane kontaktuje s alergénom. Dávky sa prísne kontrolujú. Dochádza k zmierneniu alergickej reakcie. Mechanizmus nie je známy, predpokladá sa tvorba protilátok typu IgG a IgA namiesto tradičných IgE, ktoré spôsobujú alergické reakcie. IgG a IgA protilátky nedokážu na mastových bunkách vypustiť histamín.

  Alergie sa úplne zbaviť nemôžete.

 3. Mám elergiu pravdepodobne na palinu alebo ambróziu, postihuje mi najmä oči. predvlani mi zabral Zodac, vlani Xyzal+spearsallerg , tento rok nezaberá nič . Z toho mi vyplýva čosi akože histamíny sú učenlivé a neustále treba na ne inú kombináciu antihistamínov?

 4. som obycajny alergik ako milion dalsich.ale ked sa da alergia liecit „iba“ zodacom nie sme tie najhorsie pripady.u lekarky mam moznost vidiet male deticky s inhalatormi i roznymi inymi pomockami na dychanie. my si mozeme pokojne zatlieskat ze sme na tom tak ako sme.prestahujte sa k more ako ja a bude vam citelnejsie lepsie.uz rok nemam ziadne priznaky.odporucam….

 5. Moja lekárka mi svojho času hovorila: Potrebovali by ste ísť na Mesiac…
  …do Tatier, alebo k moru?
  Nie. Hore, na Mesiac. Tam nie je vzduch s exhalátmi a alergénmi.
  Keďže na Apollo nemám, som rád, že mi úspešne pomáha cetirizínmi. Škoda, že také niečo neexistovalo dávnejšie…
  Tak aspoň na staré kolená nie som ukýchaný sopliak… Vďaka!

  1. myslím že v jednom mala lekárka pravdu. chodte k moru, more robí zázraky. mna rodičia nosili od detstva k moru teraz po 20 rokoch pocitujem že som nebol dlho pri mori a chytaju ma rozne zapaly. ale aj alergie na lieky. možno vám pomožem a dam tu link na jedno super forum:http://zdravi-az.cz/

 6. Nikdy som sa neliečila na kožnom, preto aj červený a postupne zväčujúci fľak na pleci som oddialovala, a až ked sa mi začali robiť malé fliačiky po celom tele som tam zašla. Nerozumiem dodnes prečo, ale že je to z únavy. Ja som fyzicky natom dobre, pravidelne športujem, aj ked niektoré dni som vyčerpaná, ale matka musí ísť vždy dopredu. Nesmiem športovať, žiadnu fyzickú námahu, umývať a natierať sa masťou a užívať liek cetirizine sandoz. Je to na alergiu, ale mne povedala lekárka, že je to z únavy čo až tak nepociťujem a pohyb mi chýba- nesmiem sa potiť. Je to naozaj z únavy? a liek na alergiu? mám v tom chaos. Ďakujem monika

 7. Dobrý deň,
  už 2 roky bojujem s alergiou. Som alergická na rpach na pel na roztoče a na ambróziu. Livostin mi nezabral a teraz berem sprej do nosa. Avamis a taktiež nejaké kvapky, a kvapky do úst- ambrózia ( myslím že to má byt ako desenzibilizacia). Do teraz mi bolo fajn ale ako nahle vcera sused začal kosiť travu vsetko sa zhoršilo, hlava mi ide vybuchnut mam nadchu a szave oči. prosím poradte mi

 8. Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Pri upratovaní namláteného zbožia sa vždy vyhádžem, celé telo ma svrbí, po rukách a po stehnách mám nepekné vystúprné vyrážky. Vyzerá to hrozne. Čo mám robiť, aby mi v krátkom čase zmizli? Ruky aj nohy pôsobia nepekne hrbolato.
  Ďakujem.

 9. Spätné upozornenie: wms.hwajing.com.my

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *