Aký kokteil doplnkov výživy užívať ako liek proti smrti?

Ak máte 30-40 rokov, určite ste si položili otázku, či by ste nemali niečo užívať, aby ste si predĺžili život a uchovali zdravie. Podporili životnú silu. Porazili smrť. No dobre, tak aspoň oddialili.

Pomotáte sa po internete, zašibrinkujete myškou nad vyhľadávacím políčkom v Google a ten na vás vyhodí zaručené rady, čo by ste si mali v lekárni rozhodne nakúpiť. Občas v tom šarlatánskom balaste nájdete aj skutočné perly. To sa niekto skutočne zamyslel a dal si tú námahu vyhľadať odborné články, ktoré by sa zaoberali práve takýmto výberom účinných látok proti smrti.

Nedávno som dostal na stôl jeden takýto zoznam doplnkov stravy a k nim otázku: Dáva to zmysel?

  • Vitamín D3
  • Kreatín
  • Zinok a Vitamín C
  • Tyrozín
  • Draslík

Tak ako teda? Ktoré doplnky výživy dávajú zmysel pri boji so smrťou?

Prevencia pred smrťou a paranoja zo smrti sú si tak blízko a závisia na dávke. Ak je niečoho v potrave dosť a terapeutická dávka je maličká, je užívanie paranojou. Pekným príkladom z nášho zoznamu je ten zinok. Ak je látky v potrave málo a terapeutická dávka je relatívne vysoká, je to prevencia. V našom prípade je to vitamín C.  Ten dáva zmysel.

No dobre, tak si teda dáme látky, ktoré by rozumný štyridsiatnik mal povinne užívať, inak umrie.

Jediný problém je zohnať ich v takom prípravku, kde výrobca garantuje zastúpenie. (Asi s výnimkou vitamínu D – to je liek vždy.) Potravinové doplnky (neregistrované ako liek) musia spĺňať z pohľadu medicíny len hygienickú nezávadnosť. Ak by tam nebolo to, čo deklaruje výrobca na obale, bolo by to ako s tým konským mäsom v bravčových klobáskach. Síce podvod, ale neškodný.

Asi som vám teda veľmi konkrétne nepomohol, čo? Zázračný kokteil proti smrti ste čakali a ja sa tu mierne sarkasticky vyjadrujem v duchu, že umrieť raz musíte. Viete priatelia, za svoju prax som vás s vašimi lekárskymi predpismi  na skutočné lieky na skutočne smrteľné choroby videl habadej. A zodpovedne vás upozorňujem:

  • Neviete ani dňa ani hodiny, kedy sa vaše telo rozhodne, že toho má dosť. (Leda že máte v obývačke MRI a biochemický labák.)
  • Osobná spokojnosť s aktuálnou kvalitou života, to je jediné čo sa skutočne počíta.

Ale aby ste nepovedali, trochu sa odborne vyjadrím aj k tým látkam čo som hore vyššie spomínal. Aspoň ten teoretický úvod pretavím do ukážok, ako konkrétne uvažovať nad zložkami kokteilu proti smrti.

Vitamínom D sa dá predávkovať (ako všetkými vitamínmi rozpustnými v tukoch) a v lete si ho na slnku tvoríme dostatok aj bez externej dodávky a v tých správnych variantoch.

Draslík zasahuje do rovnováhy Na/K a tak ako nie je dobré veľa soliť, lebo sa rovnováha nakláňa na jednu stranu, je to aj s nedostatkom Na. Draslík je so sodíkom v tele ako by sedeli na hojdačke proti sebe. (Pre znalcov Cimrmana: Ako Jasoň a Drsoň) Veľmi často sa na bunkovej stene vymieňajú ak jeden dnu, potom druhý von. Obličky by vedeli rozprávať story o ich hojdaní ;-) Takže s rozumom.

S vitamínom C je to ako s Aspirínom. Čím o ňom dlhšie vieme, tým viac o ňom vieme.

A zinok? Nuž, tá paranoja o potrebe dodávať externe zinok vychádza z toho, že je súčasťou enzýmu ako jeho metalické jadro. Enzým to je vlastne katalyzátor. Potom, ako sa zúčastní reakcie, sa zas vráti do pôvodného stavu. Navyše jeho objemy sú sakra malé.

Odbočka – príbeh: Raz jedna pacientka chcela prípravok, v ktorom by bolo železo a vápnik v jednom a mňa profesne-sarkasticky napadlo môžete oblizovať železobetón. Koniec odbočky – príbehu

V prípade zinku by mohlo stačiť k bežnej strave stredoeurópana obliznúť raz do týždňa pozinkovaný plech ;-) Prečo paranoja? Pretože laik nezistí, že je práve 2 dni pred chrípkou/nachladnutím a je ten správny čas mať dostatok substrátov pre tvorbu enzýmu, keď telo zavelí. Navyše laik neodlíši vírusovú a bakteriálnu nákazu. A dávka je skutočne malá.

Ako som bol hore spomenul: Prevencia a paranoja sú si sakra blízko.  Pre niekoho je takýto kokteil prevenciou paranoje zo smrti. Milujem placebo efekt. Ako som spomenul kvalita života je to čo sa počíta. Ak vám zinok (a ďalšie súčasti toho kokteilu proti smrti) pomôže v prevencii paranoje, je to ten najlepší a najúčinnejší liek a budem vám ho rozhodne odporúčať.

Please follow and like us:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *